Kraków ma od dziś nocnego burmistrza. Co oznacza ta funkcja?

Nocny burmistrz miasta Krakowa Jacek Jordan na konferencji prasowej. Fot. Łukasz Gągulski / PAP
PAP / mł

Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski powołał burmistrza nocnego, który będzie odpowiadał za porządek publiczny w nocy. Został nim Jacek Jordan, przewodnik miejski z wieloletnim stażem, koordynator zespołów City Helpers, pomagających turystom na ulicach miasta.

Czym będzie się zajmował nocny burmistrz?

Burmistrz nocny będzie przewodniczył specjalnej komisji zrównoważonej gospodarki nocy. Według prezydenta komisja będzie złożona z urzędników miejskich, przedsiębiorców biorących czynny udział w gospodarce nocy oraz mieszkańców, reprezentujących rejony miasta najbardziej zagrożone tzw. turystyfikacją.

"gospodarka nocy (…) to dużo uciążliwości i problemów. To hałas, problemy z alkoholem, problemy z czystością, problemy z klubami nocnymi, funkcjonującymi często na granicy prawa, to problemy z częstymi interwencjami straży miejskiej, policji, to niełatwy chleb codzienny, ale to nie znaczy, że my mamy tę gospodarkę nocy zamknąć” - powiedział Miszalski. „Jestem przekonany, że to jest dobre rozwiązanie, ponieważ funkcjonuje w wielu miastach europejskich i się sprawdza” - zaznaczył prezydent Krakowa wskazując, że stolica Małopolski jest miastem turystycznym, a jej gospodarka w dużym stopniu opiera się na turystyce.

Kto został nocnym burmistrzem w Krakowie?

Nocny burmistrz został wyłoniony w wyniku konkursu, w którym zgłosiło się 21 kandydatów i kandydatek. Jacek Jordan jest przewodnik turystyczny z 18 letnim stażem, z doświadczeniem w sektorze kultury i w przedsiębiorczości. ”To osoba kompetentna, na pewno adekwatna do tego, żeby pełnić to stanowisko, z ciekawą wizją, ciekawymi pomysłami” - ocenił włodarz miasta.

DEON.PL POLECA

Wśród zadań komisji, której będzie przewodniczył nocny burmistrz, jest m.in. analizowanie rozwiązań funkcjonujących w innych miastach i wypracowywanie rozwiązań adekwatnych dla Krakowa, a także pomoc w koordynacji wszystkich służb miejskich, które będą implementowały te pomysły.

Nie będzie szeryfem, ale człowiekiem negocjacji

Nowy burmistrz nocny Jacek Jordan zaznaczył, że „nie będzie szeryfem, bo od szeryfowania jest policja i straż miejska”. „Moim zadaniem jako burmistrza nocnego jest rozmowa, dialog, negocjacje. Mamy w Krakowie trzy tego elementy, trzech interesariuszy – mieszkańców, podmioty gospodarcze oraz turystów i uczestników życia nocnego” - powiedział.

„Chodzi o to, żeby unikając maksymalnie konfliktów doprowadzić do jakiegoś konsensusu. Uważam, że moim zadaniem jako burmistrza będzie występowanie w formie katalizatora dobrej reakcji chemicznej, dobrej chemii między tymi trzema elementami – to jest do zrealizowania, oczywiście nie w krótkim czasie” - dodał Jordan.

Jak zaznaczył, Kraków „zna od podszewki i jest człowiekiem ulicy”, nie tylko jako przewodnik miejski, ale także koordynator zespołów projektu City Helpers, w ramach którego miejscy pomocnicy pracują w czasie wakacji na ulicach miastach - głównie tam, gdzie jest najwięcej turystów. Pomagają im w dotarciu do szukanego na mapie miejsca, reagują też w razie złych zachowań.

„Doskonale wiem, co tutaj się w nocy dzieje i wiem, w które punkty trzeba w pierwszej kolejności uderzyć, gdzie trzeba zareagować” - podkreślił burmistrz i wskazał najważniejsze zjawiska niepożądane w nocy: nadmierny hałas, zaśmiecenie, bójki i awantury, dewastacje.

Według niego jednym z najważniejszych zadań będzie ograniczanie hałasu, do czego ma się przyczynić dekoncentracja nocnego życia miasta, obecnie skupionego na Rynku Głównym i kilku sąsiednich ulicach oraz na Kazimierzu. „Mamy pomysły, jak to zrobić, żeby rozśrodkować uczestników życia nocnego, wtedy poziom hałasu się automatycznie zmniejszy” - zapowiedział Jordan.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków ma od dziś nocnego burmistrza. Co oznacza ta funkcja?
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.