Kraków przekaże 500 tys. zł pomocy dla gminy Łapanów

Kraków przekaże 500 tys. zł pomocy dla gminy Łapanów
(fot. YouTube / Regenerator)
1 miesiąc temu
PAP / df

500 tys. zł pomocy przekaże Kraków poszkodowanej w wyniku czerwcowej ulewy gminie Łapanów – zdecydowali w środę radni. To odpowiedź na akcję miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich.

W uzasadnieniu uchwały podkreślono, że ta małopolska gmina bez pomocy z zewnątrz nie będzie w stanie naprawić strat w infrastrukturze. Pomoc Krakowa to odpowiedź na akcję miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich wspierania tych gmin, które najbardziej ucierpiały po ostatnich nawałnicach.

"W gminie Łapanów uszkodzonych zostało kilkanaście kilometrów dróg, budynki użyteczności publicznej i budynki prywatne. Według władz gmin straty mogą sięgać kilkunastu milionów złotych" – mówił sekretarz miasta Krakowa Antoni Fryczek.

500 tys. zł to bezzwrotna dotacja, ale o charakterze celowym - pieniądze muszą być wydane na usuwanie skutków powodzi.

W nocy z 20 na 21 czerwca wezbrane wskutek ulewnego deszczu rzeki Stradomka i Tarnawka przelały się przez wał przeciwpowodziowy i zalały centrum Łapanowa. Podtopionych zostało kilkadziesiąt budynków mieszkalnych, gospodarczych, rynek oraz kilkadziesiąt sklepów i punktów usługowych. Kilkadziesiąt osób musiało być ewakuowanych przez strażaków. Zniszczone zostały m.in. trzy przepompownie ścieków i przepompownia wody, przedszkole, dom kultury i biblioteka, gminny ośrodek sportu i rekreacji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kraków przekaże 500 tys. zł pomocy dla gminy Łapanów
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Kraków przekaże 500 tys. zł pomocy dla gminy Łapanów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.