Kraków: rozpoczął się pogrzeb gen. Bieńkowicza "Rączego" z udziałem prezydenta Dudy

Kraków: rozpoczął się pogrzeb gen. Bieńkowicza "Rączego" z udziałem prezydenta Dudy
(fot. PAP/Łukasz Gągulski)
PAP / jb

Z udziałem prezydenta Andrzeja rozpoczęły się w sobotę w Krakowie uroczystości pogrzebowe gen. bryg. Tadeusza Bieńkowicza "Rączego", żołnierza AK, kawalera Orderu Virtuti Militari, skazanego przez komunistyczne władze na karę śmierci, zamienioną na dożywocie.

 

DEON.PL POLECA

Gen. Bieńkowicz zmarł 13 grudnia w wieku 96 lat w Krakowie. Jego uroczystości pogrzebowe mają charakter państwowy.

W ostatnim pożegnaniu generała "Rączego" oprócz rodziny, kombatantów, żołnierzy Wojska Polskiego oraz przyjaciół i wychowanków weterana, biorą udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych – z prezydentem Andrzejem Dudą, szefem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Janem Józefem Kasprzykiem i prezesem IPN Jarosławem Szarkiem na czele.

Po mszy kondukt pogrzebowy przejdzie na miejsce wiecznego spoczynku zmarłego w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim. Uroczystość z udziałem honorowej asysty wojskowej zakończy salwa honorowa i ceremonia złożenia wieńców.

Tadeusz Bieńkowicz "Rączy" urodził się 19 kwietnia 1923 r. We wrześniu 1939 r. był ochotnikiem w baonie frontowym harcerzy w Lidzie. Od 1943 r. służył w Armii Krajowej na terenie Okręgu Nowogrodzkiego. Przyjął pseudonim "Rączy", pełnił funkcję dowódcy plutonu w 2 batalionie 77 Pułku Piechoty AK. Jako dowódca grupy szturmowej przeprowadził akcję odbicia więźniów w Lidzie, za co został uhonorowany Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.

Po zakończeniu wojny i przedostaniu na terytorium Polski nie ujawnił się. Do czerwca 1950 r. działał w konspiracji Ruchu Oporu Armii Krajowej. Aresztowany przez UB w Gdańsku za działalność antykomunistyczną, poddany wielomiesięcznym przesłuchaniom i torturom, po procesie został skazany na karę śmierci, zamienioną na dożywocie. W maju 1956 r. na mocy amnestii został zwolniony z więzienia.

Przez wiele lat prowadził aktywną działalność społeczno-kombatancką. W 2016 r. za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski, za działalność kombatancką i społeczną odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2018 r. prezydent Duda wręczył mu awans generalski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: rozpoczął się pogrzeb gen. Bieńkowicza "Rączego" z udziałem prezydenta Dudy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.