Jacek Prusak SJ o wypowiedzi generała jezuitów nt. diabła, która wzbudziła kontrowersje

Jacek Prusak SJ o wypowiedzi generała jezuitów nt. diabła, która wzbudziła kontrowersje
(fot. Michał Lewandowski)
Tygodnik Powszechny / ml

Arturo Sosa SJ, przełożony generalny zakonu powiedział, że "diabeł istnieje jako rzeczywistość symboliczna, nie jako rzeczywistość osobowa".

Do kontrowersji, które wzbudziła wypowiedź generała jezuitów odniósł się Jacek Prusak SJ na łamach "Tygodnika Powszechnego". 

DEON.PL POLECA"Jego wypowiedź może wydawać się niezgodna z nauczaniem Kościoła, jeśli zapomnimy, że mowa o diable lub osobowym złu jest próbą wypowiedzenia jakiejkolwiek prawdy o straszliwej rzeczywistości zła będącego tajemnicą - alternatywą byłoby bowiem zachowanie milczenia na ten temat" - pisze duchowny na łamach tygodnika.

Odnosi się tym samym do opinii Międzynarodowego Stowarzyszenia Egzorcystów (AIE), które uznało, że wypowiedź Sosy jest "poważna i dezorientująca". 

Autor "TP" uważa, że jeśli mówimy o diable w kategoriach osoby, to chodzi o "analogię w klasycznym rozumieniu". Oznacza to, że niepodobieństwo diabła do człowieka jest większe, niż podobieństwo. "Dlatego sprowadzanie osobowego charakteru zła do jednego mianownika z osobowym charakterem człowieka nie jest właściwe" - pisze ojciec Prusak.

"Symbole są rzeczywiste, a zło istnieje - diabeł jest «złożeniem» ich obu w «osobę»" - podsumowuje jezuita.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gianni Valente, Andrea Tornielli

Dzisiejszy Kościół przypomina bardziej pole bitwy niż szpital polowy. 

Jak doszło do tego, że arcybiskup Carlo Maria Viganò napisał szokujące dossier, w którym oskarżył papieża o krycie seksualnego przestępcy i zażądał jego dymisji? Kto...

Skomentuj artykuł

Jacek Prusak SJ o wypowiedzi generała jezuitów nt. diabła, która wzbudziła kontrowersje
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.