Generał jezuitów: szatan jest "rzeczywistością symboliczną"

Generał jezuitów: szatan jest "rzeczywistością symboliczną"
(fot. Michał Lewandowski)
1 rok temu
CNA / ml

"Diabeł istnieje jako uosobienie zła w różnych strukturach, ale nie w osobach, ponieważ sam nie jest osobą, jest sposobem działania zła. Nie jest taką osobą jak człowiek. To sposób, w jaki zło chce być obecne w ludzkim życiu" - powiedział Arturo Sosa SJ.

21 sierpnia przełożony generalny Towarzystwa Jezusowego powiedział, że diabeł nie jest osobą, ale symbolem.

Na pytanie dziennikarza, czy diabeł istnieje, generał odpowiedział: "na różne sposoby. Trzeba zrozumieć elementy kulturowe, aby odnieść się do tej osobowości. W języku św. Ignacego to zły duch prowadzi nas do robienia rzeczy, które są przeciwne Duchowi Bożemu".

Zdaniem generała jezuitów "diabeł istnieje jako uosobienie zła w różnych strukturach, ale nie w osobach, ponieważ sam nie jest osobą, jest sposobem działania zła. Nie jest taką osobą jak człowiek. To sposób, w jaki zło chce być obecne w ludzkim życiu". Wypowiedź ojca Arturo Sosy SJ została opublikowana w wywiadzie z duchownym na łamach włoskiego magazynu Tempi.

Diabłem w generała jezuitów >>

"Dobro i zło pozostają w nieustannej wojnie w ludzkim sumieniu i wiemy, jak odróżnić jedno od drugiego. Rozpoznajemy, że Bóg jest dobry, w pełni dobry. Symbole są częścią rzeczywistości, a diabeł istnieje jako rzeczywistość symboliczna, nie jako rzeczywistość osobowa" - dodał generał jezuitów. 

To nie pierwsza wypowiedź generała jezuitów na temat diabła. Kontrowersje wzbudziły jego słowa z 2017 roku, kiedy w rozmowie z dziennikiem El Mundo powiedział, że "stworzyliśmy symboliczne postacie, takie jak diabeł, aby opisać, czym jest zło".

Po tych słowach rzecznik generała powiedział magazynowi Catholic Herald, że: "jak wszyscy katolicy, ojciec Sosa uczy i wyznaje taką samą wiarę, jak Kościół. Nie podziela innego zestawu wierzeń niż ten, który zawiera doktryna Kościoła katolickiego".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk
14,94 zł
24,90 zł

Ze wszystkich miłości ta jest chyba najtrudniejsza

Kościół jest jak potężne drzewo, w którego koronie każdy może się schronić i posilić. Tam, gdzie owoce, są jednak i czarne ptaszyska, zawzięcie wydziobujące to, co próbuje wyrosnąć....

Skomentuj artykuł

Generał jezuitów: szatan jest "rzeczywistością symboliczną"
Komentarze (16)
MarzenaD Kowalska
MarzenaD Kowalska
23 sierpnia 2019, 18:55
[url]https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2019-08/egzorcysci-istnienie-diabla-osobowego-prawda-wiary-papiez-sobor.html[/url]
23 sierpnia 2019, 11:08
W odniesieniu do wypowiedzi O. Generała SI, na końcu mój komentarz Źródło: https://www.elmundo.es/papel/lideres/2017/05/31/592d806d268e3e1a7c8b476c.html Para terminar quería preguntarle si cree que el mal es un proceso de la psicología humana o proviene de una entidad superior.     Desde mi punto de vista, el mal forma parte del misterio de la libertad. Si el ser humano es libre, puede elegir entre el bien y el mal. Los cristianos creemos que estamos hechos a imagen y semejanza de Dios, por lo tanto Dios es libre, pero Dios siempre elige hacer el bien porque es todo bondad. Hemos hecho figuras simbólicas, como el diablo, para expresar el mal. Los condicionamientos sociales también representan esa figura, ya que hay gente que actúa así porque está en un entorno donde es muy difícil hacer lo contrario. Na zakończenie [wywiadu] chciałbym zapytać [pyta Jorge Benitez dziennikarz „El Mundo”, hiszpańskiego odpowiednika „gazety wyborczej”], czy uważa [Ojciec], że zło to pewien proces w ludzkiej psychice, czy też pochodzi od bytu wyższego? O. A. Sosa: Z mojego punktu widzenia, zło jest częścią misterium {tajemnicy} wolności. Jeśli człowiek jest wolny, to może wybrać między dobrem a złem. My, chrześcijanie wierzymy, że jesteśmy uczynienie na obraz i podobieństwo Boże. Wobec tego Bóg jest wolny, ale Bóg zawsze wybiera czynić dobro, ponieważ całkowicie jest dobrocią. Stworzyliśmy symboliczne figury, jak Diabeł, aby wyrazić {opisać} zło. Uwarunkowania społeczne również wyrażają tę figurę, gdyż istnieją ludzie, którzy działają w taki sposób {w domyśle: czyniący zło}, gdyż znajdują się w środowisku, gdzie bardzo trudno jest działać inaczej. Mój komentarz, czyli z jezuickiego na ludzki: mam gdzieś czy istnieje Diabeł, ale na pewno „diabłem” - jak nas uczył Marx – są uwarunkowania społeczne, które zmuszają dobrych z natury ludzi czynić zło, bo ciężko jest uczynić coś dobrego. Broń Boże mówić o św. Maksymilianie M. Kolbem, bo to fakt przeczący naszej wspaniałej teorii.
Patryk Gliński
Patryk Gliński
23 sierpnia 2019, 08:38
nazwa czarny papież nabiera nowego znaczenia, hehe. A co tam jezuici z deona na to? w normalnym zakonie przełożony przywołałby kogoś takiego do porządku, ale tu nie ma juz nikogo wyżej, oh wait - jest jeszcze papież - jezuita...
22 sierpnia 2019, 20:43
I co ? Głosi jawne herezje i żadnej reakcji ?
WG
~Witold Grzelak
1 grudnia 2019, 14:51
..prawde, ,dlatego nie ma reakcji....
JA
Jan Antoni
22 sierpnia 2019, 20:35
Zły duch, skoro istnieje (a istnieje na pewno), z definicji jest bytem osobowym, a nie tylko: "drogą działania zła". To jakieś rozmydlenie tematu, zdające wskazywać na istnienie zła jako bytu osobowego. Tymczasem to nie złego ducha nie ma, nie ma "zła" jako osobowego przeciwnika Dobra, którym jest Pan Bóg. Brak Pana Boga jest złem, tak jak brak światła jest ciemnością. Nie ma natomiast desygnatu ciemności. Szatan wprowadza zło przez wysiłek wypierania Boga z dziejów Stworzenia. Inaczej mówiąc przez afirmację wszystkiego, co Pana Boga przesłania i od niego oddala. Zasłania światło, więc wprowadza ciemność. Coś się ojcu generałowi w tym wywodzie pomyliło. A raczej ujawniło się, że pozostaje pod wpływem i jest wyznawcą starożytnej herezji zwanej gnozą, w jej neomanichejskim wydaniu. Nie pierwsza to tego kapłana dziwna i podejrzana wypowiedź.
SK
Stanisław Kolis
23 sierpnia 2019, 07:18
Czy  Arturo Sosa SJ jest twoim ojcem? 6 Lubią zaszczytne miejsca na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. 7 Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi4. 8 Otóż wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście. 9 Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem5; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. 10 Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus. 11 Największy z was niech będzie waszym sługą. 12 Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony. Biada obłudnikom!!!
AC
Artur Conan-Doyle
22 sierpnia 2019, 19:29
Ja myślę, że to jezuici są "rzeczywistością symboliczną" w rozumieniu katolickim, zaznaczmy od razu że tylko i wyłącznie symboliczną.
M
Maciej
22 sierpnia 2019, 18:54
Nie dziwota, że jezuitów już raz skasowano. Czyżby pora na kolejną kasatę?
RC
Robert C
22 sierpnia 2019, 17:13
Z całym szacunkiem, ale nie da się tego nie napisać: Lenin miał swoich "użytecznych idiotów" wśród elity Zachodu, szatan może liczyć na swoich w elicie Kościoła...
22 sierpnia 2019, 17:02
Jakiś komentarz od Redakcji? Panowie Redaktorzy? Pan Żyłka? Może współpracujący jezuici? o. Piórkowski? o. Kramer? Może współpracujący księża diecezjalni?
Patryk Gliński
Patryk Gliński
22 sierpnia 2019, 16:22
to nie dziwi, w końcu to jezuita... ech... demon niszczy ten wspaniały zakon w zemście za lata wiernej słuzby KK teraz czekamy na słowa, że Bóg nie jest osobą, to tylko forma istnienia dobra
MarzenaD Kowalska
MarzenaD Kowalska
22 sierpnia 2019, 14:38
[url]https://twitter.com/tterlikowski/status/1164422973715046401?s=20[/url]
religijny frustrat
religijny frustrat
22 sierpnia 2019, 13:56
ok w takim razie  co oznacza zwrot "zło chce być obecne w ludzkim życiu"? skoro diabeł nie jest osobą, to może zło? ale przecież podobno diabeł to zło... jakie byty, poza osobami, mają wolę, żeby cokolwiek chcieć? przedmioty - no chyba nie... rośliny - pewnie też nie bardzo... zwierzęta - być może  w jakimś  stopniu... energia - pewnie zależy co kto rozumie przez to słowo - spotkałem się, że niektórzy określają tak 'świadomość', cokolwiek to by miało znaczyć... tak, czy siak, fuck logic...
22 sierpnia 2019, 13:40
A to kolejna jezuicka herezja. Dowód? KKK 2851 "Zło, o którym mówi ta prośba , nie jest jakąś abstrakcją, lecz oznacza osobę, Szatana, Złego, anioła, który sprzeciwił się Bogu." Komentarz: "największym zwycięstwem Szatana jest to, że ludzie przestali o nim mówić, myśleć i wierzyć w jego istnienie" św. Paweł VI.
AB
Aleksander Borowski
22 sierpnia 2019, 15:21
Zgadzam się.Zło ma (ALBO MOŻE)_charakter osobowy i nie wynika tylko z braku dobra.

Skomentuj artykuł

Generał jezuitów: szatan jest "rzeczywistością symboliczną"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.