Generał jezuitów: szatan jest "rzeczywistością symboliczną"

Generał jezuitów: szatan jest "rzeczywistością symboliczną"
(fot. Michał Lewandowski)
CNA / ml

"Diabeł istnieje jako uosobienie zła w różnych strukturach, ale nie w osobach, ponieważ sam nie jest osobą, jest sposobem działania zła. Nie jest taką osobą jak człowiek. To sposób, w jaki zło chce być obecne w ludzkim życiu" - powiedział Arturo Sosa SJ.

21 sierpnia przełożony generalny Towarzystwa Jezusowego powiedział, że diabeł nie jest osobą, ale symbolem.

Na pytanie dziennikarza, czy diabeł istnieje, generał odpowiedział: "na różne sposoby. Trzeba zrozumieć elementy kulturowe, aby odnieść się do tej osobowości. W języku św. Ignacego to zły duch prowadzi nas do robienia rzeczy, które są przeciwne Duchowi Bożemu".

Zdaniem generała jezuitów "diabeł istnieje jako uosobienie zła w różnych strukturach, ale nie w osobach, ponieważ sam nie jest osobą, jest sposobem działania zła. Nie jest taką osobą jak człowiek. To sposób, w jaki zło chce być obecne w ludzkim życiu". Wypowiedź ojca Arturo Sosy SJ została opublikowana w wywiadzie z duchownym na łamach włoskiego magazynu Tempi.

DEON.PL POLECA

Diabłem w generała jezuitów >>

"Dobro i zło pozostają w nieustannej wojnie w ludzkim sumieniu i wiemy, jak odróżnić jedno od drugiego. Rozpoznajemy, że Bóg jest dobry, w pełni dobry. Symbole są częścią rzeczywistości, a diabeł istnieje jako rzeczywistość symboliczna, nie jako rzeczywistość osobowa" - dodał generał jezuitów. 

To nie pierwsza wypowiedź generała jezuitów na temat diabła. Kontrowersje wzbudziły jego słowa z 2017 roku, kiedy w rozmowie z dziennikiem El Mundo powiedział, że "stworzyliśmy symboliczne postacie, takie jak diabeł, aby opisać, czym jest zło".

Po tych słowach rzecznik generała powiedział magazynowi Catholic Herald, że: "jak wszyscy katolicy, ojciec Sosa uczy i wyznaje taką samą wiarę, jak Kościół. Nie podziela innego zestawu wierzeń niż ten, który zawiera doktryna Kościoła katolickiego".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk

Ze wszystkich miłości ta jest chyba najtrudniejsza

Kościół jest jak potężne drzewo, w którego koronie każdy może się schronić i posilić. Tam, gdzie owoce, są jednak i czarne ptaszyska, zawzięcie wydziobujące to, co próbuje wyrosnąć....

Skomentuj artykuł

Generał jezuitów: szatan jest "rzeczywistością symboliczną"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.