Małopolska: powstaną trzy kolejne szpitale dla pacjentów z Covid-19

Małopolska: powstaną trzy kolejne szpitale dla pacjentów z Covid-19
(fot. PAP/Łukasz Gągulski)
PAP / jb

Trzy kolejne małopolskie szpitale - na wzór placówek jednoimiennych - będą zajmowały się pacjentami z Covid-19 - poinformował w środę wojewoda Łukasz Kmita. Jak wyjaśnił, będą one mieściły się w regionach podhalańskim i tarnowskim, a także w zachodniej Małopolsce.

 

Wojewoda Łukasz Kmita, który w środę zwołał posiedzenie sztabu kryzysowego w związku ze wzrostem zachorowań na koronawirusa w regionie, podkreślił, że szczególnie niepokojący jest fakt, iż większość z tych przypadków to tzw. przypadki rozproszone.

Zapewnił, że w związku z tym wzrostem trwają przygotowania do zwiększenia liczby łóżek przeznaczonych dla chorych na COVID-19 w poszczególnych szpitalach. Przypomniał, że w tej chwili ponad 25 placówek ma możliwość przyjmowania takich chorych.

DEON.PL POLECA

"Będziemy tę bazę rozszerzali w oparciu o istniejące placówki, ale także o placówki, które dotąd nie były włączone w system leczenia pacjentów z COVID-19. Współpracujemy zarówno ze szpitalami podległymi marszałkowi województwa, jak i placówkami resortowymi (Szpital MSWiA oraz Kliniczny Szpital Wojskowy – PAP), miejskimi i szpitalami powiatowymi. Liczę, że przyniesie to kolejne pozytywne informacje dotyczące zwiększenia miejsc dla osób zakażonych" - zadeklarował wojewoda.

Poinformował, że aktualnie typowane są trzy placówki na terenie województwa, które "w wyraźny sposób wzmocniłyby lecznictwo szpitalne dla pacjentów z COVID-19 na swoich obszarach". "Chodzi o konkretne trzy szpitale na wzór szpitali jednoimiennych; myślimy tutaj o regionie podhalańskim, tarnowskim i o zachodniej Małopolsce" - sprecyzował Kmita.

Zdaniem wojewody proces wygospodarowywania nowych łóżek jest rozłożony w czasie po to, aby zapewnić bezpieczeństwo pacjentom, którzy obecnie znajdują się w szpitalach, a nie są zakażeni. Dlatego, jak wyjaśniał, niezbędne jest przygotowanie harmonogramu dotyczącego relokacji pacjentów. Kmita wskazał, że oczekuje, iż w realizację tego zadania włączy się małopolski odział NFZ we współpracy z wojewódzkim koordynatorem ratownictwa medycznego z urzędu wojewódzkiego.

Jest to proces rozłożony na najbliższe dni, tak, aby szpitale mogły logistycznie przygotować się do pełnienia takiej roli. Jak wskazał Kmita chodzi też o to, żeby "pacjenci z tych trzech szpitali mogli, jeśli będzie taka możliwość, zostać w sposób bezpieczny wypisani albo przetransportowani do innych placówek". Ocenił, że wymaga to "potężnego procesu logistycznego, dużej koordynacji".

Zdaniem Kmity tak znaczne przyrosty chorych, jakie w ostatnich dniach zanotowano w Małopolsce, pokazują, że tego typu działania są niezbędne. "Część samorządowców ma obawy dotyczące powstania szpitali na wzór jednoimiennych. Proszę jednak o solidarność i przypominam: wskazania dokonane przez NFZ oparte są wyłącznie na merytorycznych przesłankach. W kwestii bezpieczeństwa, zdrowia i życia osób chorych musimy zachowywać się odpowiedzialnie. To także kwestia naszej odpowiedzialności za działanie systemu w całej Małopolsce" - podkreślił.

Wojewoda podziękował także lekarzom i pielęgniarkom, którzy na co dzień zmagają się ze skutkami licznych zachorowań. "To jest ogromny trud, to są nasi bohaterowie. Będę prosił także te środowiska o jeszcze mocniejsze włączenie się w akcje związane z uruchomieniem tych trzech kluczowych szpitali" - podkreślił. Zapewnił także, że oprócz tych placówek nadal funkcjonowały będą szpitale powiatowe, które dysponują obecnie ok. tysiącem łóżek, przystosowanych do leczenia pacjentów z koronawirusem.

Wskazał, że ciężko pracują również dyrektorzy szpitali. "Natomiast są pewne obawy, co do tego, jak będzie wyglądała placówka w momencie, kiedy stanie się szpitalem (zorganizowanym) na wzór szpitala jednoimiennego" - zaznaczył Kmita. "Jako wojewoda małopolski chcę zapewnić, że z naszej strony będzie zapewniona pomoc w postaci dodatkowych środków ochrony osobistej" - zadeklarował. Dodał, że jeśli zajdzie taka konieczność, to o wsparcie zostaną poproszeni także lekarze z innych placówek.

W ocenie wojewody dzisiaj wszyscy mieszkańcy regionu muszą pokazać solidarność i przestrzegać obostrzeń, bo tylko dzięki temu uda się wygrać z epidemią. Zaapelował, aby przestrzegać zasad - nosić maseczki, dezynfekować ręce i zachowywać dystans społeczny. "Bez solidarności środowisk medycznych i wszystkich mieszkańców Małopolski będzie ciężko wygrać z koronawirusem" - powiedział.

Według środowych danych badania laboratoryjne w Małopolsce potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 1143 osób. To kolejny dobowy rekord. 19 osób zmarło w regionie z powodu COVID-19.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maria Miduch, Szymon Żyśko

Książka z autografem Marii Miduch i Szymona Żyśko oraz autorskim przepisem Szymona na wspaniały deser!

Kupując ten produkt wspierasz Dom Dziecka w Żmiącej. Każde 20 zł ze sprzedaży przeznaczone jest na budowę nowego domu dla...

Skomentuj artykuł

Małopolska: powstaną trzy kolejne szpitale dla pacjentów z Covid-19
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.