Młodzi ludzie coraz bardziej uzależnieni od internetu. Te dane mogą przerażać

Młodzi ludzie coraz bardziej uzależnieni od internetu. Te dane mogą przerażać
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Duża część dzieci i młodzieży zaczyna dzień od przeglądania telefonu i oglądania telewizji. Świat cyfrowy wypiera świat realny – powiedział w piątek rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak, omawiając wyniki ogólnopolskich badań "Dziennik codziennej aktywności dzieci i młodzieży".

Aktywność dzieci i młodzieży była tematem posiedzenia prezydenckiej Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania. Rzecznik praw dziecka przedstawił na niej wyniki ogólnopolskich badań "Dziennik codziennej aktywności dzieci i młodzieży", które zostały zlecone przez RPD.

DEON.PL POLECA
Pawlak na konferencji prasowej podkreślił, że badanie pokazuje rozwój niepokojących tendencji, które wynikają przede wszystkim z rosnącego uzależnienia dzieci od internetu.

Dzieci zaczynają dzień od telefonu

- Dzieci i młodzież zaczynają dzień nieco wcześniej niż my 20 lat temu, bo od razu włączają telefon, telewizor i nawet do dwóch godzin przed zajęciami szkolnymi potrafią oglądać filmiki czy social media. I tak przebiega niestety cały dzień dla dużej grupy dzieci i młodzieży kosztem spotkania z rówieśnikami, kosztem wyjścia na dwór, kosztem hobby – powiedział rzecznik.

Jak dodał, "świat cyfrowy wypiera świat realny". Zdaniem rzecznika potrzebna jest przede wszystkim uwaga poświęcana dzieciom i młodzieży ze strony rodziców i opiekunów. - Potrzebne jest zaciekawienie jakimś hobby. (...) Tutaj jest wielka rola rodziców i opiekunów, żeby zaciekawić dzieci życiem prawdziwym – powiedział rzecznik.

Zapowiedział, że raport będzie przedstawiony m.in. ministrowi edukacji i nauki Przemysławowi Czarnkowi, minister rodziny i polityki społecznej Marlenie Maląg i pierwszej damie Agacie Kornhauser-Dudzie w celu podjęcia społecznych działań, aby przeciwdziałać temu zjawisku.

Dzieci funkcjonują w podwójnym świecie

- To jest badanie, które robimy już od trzech lat. Najnowsze badanie dotyczy zachowań dzieci, czyli co robią od początku dnia, w południe wieczorem. Najważniejszym spostrzeżeniem jest to, że dzieci funkcjonują w tych podwójnych światach – wirtualnym i tym realnym – wskazał autor badania Jarosław Przeperski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Zaznaczył, że niezwykle ważne jest nieustanne promowanie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży i zachęcanie do uczestnictwa w zajęciach szkolnych i pozaszkolnych. Przekonywał, że zaniedbanie tych kwestii może rodzić problemy z relacjami społecznymi w przyszłości.

Przewodniczący prezydenckiej rady prof. Andrzej Waśko zwrócił uwagę, że inne badania pokazują, że w ostatnich latach wzrosła średnia waga ciała młodzieży. - To efekt unieruchomienia przed ekranem. Spada też sprawność fizyczna młodzieży – podkreślił prof. Waśko.

W komunikacie RPD wskazano, że badanych podzielono na trzy grupy wiekowe: dzieci (7-9 lat) nastolatków (10-13 lat) i młodzież (14-17 lat).

Z przekazanych danych wynika, że badani w każdym wieku "dość chętnie" angażują się w codzienne obowiązki domowe.

- Rano większość dzieci ścieli swoje łóżka i zajmuje się opieką nad zwierzętami domowymi. W ciągu dnia najstarsi przygotowują także posiłki i sprzątają mieszkanie – napisano w komunikacie. Zdaniem RPD dobrą informacją jest, że ponad połowa badanych w każdej grupie wiekowej "rozmawia rano z domownikami", choć najczęściej są to dzieci w wieku 7-13 lat.

Z wiekiem znacznie obniża się odsetek osób, które się przytulają do rodziców. Jak wynika z badania, "rano przytula się niemal połowa najmłodszych badanych i tylko 18 proc. młodzieży. Podobna tendencja ma miejsce wieczorem (37 proc. i 17 proc.)".

Młodzież się nudzi

Podkreślono, że młodzi "nudzą się o każdej porze dnia". "Rano nudzi się 23 proc. najmłodszych, 27 proc. dzieci w wieku 10-13 lat oraz aż 30 proc. młodzieży. W południe (czyli również w szkole) nudzi się co piąte dziecko w wieku 7-9 lat, 35 proc. w wieku 10-13 lat i 34 proc. najstarszych badanych. Podobną tendencję odnotowano, biorąc pod uwagę wieczór (odpowiednio: 17 proc., 30 proc. i 28 proc.). Dzieci i młodzież rzadko uczestniczą w czynnościach pozadomowych, szczególnie niskie noty w zakresie aktywności poza domem zaobserwowano wśród młodzieży.

Z badań wynika, że "młodsze dzieci mają poważny problem z cyfrowym uzależnieniem". "Niemal połowa najmłodszych (47 proc.) ogląda rano telewizję lub filmy na komputerze, a prawie co piąta osoba w tym wieku gra w gry komputerowe (18 proc.). Również w południe (32 proc.) i wieczorem (56 proc.) najwyższy odsetek oglądania telewizji lub filmów na komputerze dotyczy najmłodszych badanych. Aż 90 proc. badanych z grupy 10-13 lat przyznało, że przegląda rano media społecznościowe, nawet przez 2 godziny" – podkreślono.

Wyniki pokazują też, że śniadanie i obiad "spożywa zdecydowana większość badanych w każdej grupie wiekowej". "Z kolei jedzenie kolacji wieczorem jest najmniej popularnym zajęciem wśród najstarszych badanych (45 proc.). Dla porównania – kolację spożywa 73 proc. dzieci w wieku 7-9 lat oraz 60 proc. nieco starszych (10-13 lat). Najwyższy odsetek zanotowano w najstarszej grupie dla wieczornego jedzenia słodyczy i picia napojów gazowanych (23 proc.)" – czytamy w komunikacie.

Czy młodzi się modlą?

Dzieci zapytano również, czy się modlą. I tak: rano najczęściej modlą się najmłodsi badani (30 proc.). Rano modli się też co piąta osoba w wieku 10-13 lat (19 proc.) i co czwarta w wieku 14-17 (24 proc.). "Wieczorem nadal najczęściej modlą się najmłodsi badani (31 proc.), a także 23 proc. osób w wieku 10-13 lat i 11 proc. młodzieży.

Z badań wynika ponadto, że 38 proc. badanych dociera do szkoły głównie samochodem. Podobny odsetek dotyczy dzieci w wieku 10-13 lat (36 proc.), nieco mniej młodzieży (27 proc.).

"Piesza podróż do szkoły charakteryzuje najczęściej osoby w wieku 10-13 lat (37 proc.). Pieszo do szkoły przychodzi również co piąty badany w wieku 7-9 lat (19 proc.) oraz 15 proc. osób z najstarszej grupy" – napisano. Z kolei autobusy i tramwaje są "relatywnie mało popularnym środkiem transportu do szkoły wśród dwóch najmłodszych grup, natomiast korzysta z niego aż 52 proc. młodzieży".

Wieczorem najwięcej czasu młodzi spędzają z rodzicami (z mamą lub z tatą). Zgodnie z informacją RPD potwierdziła to zdecydowana większość osób w wieku 7-9 lat i 10-13 lat (odpowiednio: 71 proc. i 72 proc.).

"Dotyczy to także 43 proc. najstarszych odpowiadających. Wśród młodzieży z grupy wiekowej 14-17 lat odnotowano, że częściej niż inne grupy spędzają oni wieczorem czas sami (27 proc.) lub ze znajomymi (25 proc.)" – czytamy. Na powietrzu wieczorem częściej przebywają najmłodsi (16 proc.), najrzadziej osoby w wieku 14-17 lat (8 proc.). Dzieci powyżej 10 lat (10-13 lat: 13 proc., 14-17 lat: 14 proc.) uczą się wieczorem języka obcego. Swoim hobby wieczorem zajmują się najczęściej 10-13-latkowie (11 proc.).

Z kolei zdecydowana większość osób w wieku 14-17 lat wieczorem sprawdza media społecznościowe (58 proc.). Rzadziej robią to nastolatkowie w wieku 10-13 lat (37 proc.). Wieczorem w gry komputerowe – do 1 godz. gra 44 proc. dzieci w wieku 10-13 lat i 42 proc. starszych badanych. Przez 1-2 godz. gra 37 proc. osób ze średniej grupy wiekowej i 36 proc. młodzieży.

W informacji RPD czytamy, że "słabo jest z wieczorną toaletą młodego pokolenia". Wykonuje ją 64 proc. najmłodszych osób, 58 proc. badanych w wieku 10-13 lat i tylko połowa najstarszych.

Jak czytamy w komunikacie, w ostatniej części ankiety badani zostali zapytani o udział w zajęciach dodatkowych w dniu poprzedzającym badanie. Zdecydowana większość w takich aktywnościach nie uczestniczyła. Dzień wcześniej w zajęciach wzięło udział 12 proc. dzieci w wieku 7-13 lat i 6 proc. młodzieży.

Badaniem objęto ponad 1900 dzieci z całej Polski w trzech grupach wiekowych: 7-9 lat, 10-13 lat i 14-17 lat. Zrealizowano je w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych we wrześniu 2022 r.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ursula Poznanski, Arno Strobel

Marzenia czasem się spełniają. Te makabryczne też.

Może nie znosili swojego sąsiada, nie cierpieli dziewczyny wiecznie odnoszącej sukcesy, nienawidzili swojego szefa… Wpisali ich na listę i trzymają kciuki. 
Zasłużyli na śmierć?

Kiedy komisarz...

Skomentuj artykuł

Młodzi ludzie coraz bardziej uzależnieni od internetu. Te dane mogą przerażać
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.