Uzależnienie od gier komputerowych przyczyną nieważności małżeństwa

Uzależnienie od gier komputerowych przyczyną nieważności małżeństwa
Fot. depositphotos.com
KAI / tk

Do Sądu Diecezjalnego w Tarnowie wpłynęło prawie 120 nowych wniosków o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Jako przyczynę nieważności małżeństwa podawano np. rożnego rodzaju uzależnienia w tym uzależnienie od mediów cyfrowych.

W ocenie oficjała Sądu Diecezjalnego w Tarnowie ks. Rafała Wierzchanowskiego nowych wniosków jest dużo, ale bywały lata, że było ich więcej. Jak dodaje, wpływ na to miała także pandemia.

- Wyroków pozytywnych jest zawsze więcej, to prawie 80 procent. Wyroki negatywne to 20 procent. Byłoby więcej decyzji negatywnych, gdyż sprawy, które nie rokują na pozytywne rozstrzygnięcie i nie mają podstaw na wniesienie do sądu - są od razu oddalane – dodaje.

Przyczyny nieważności małżeństwa

Do sądu często zgłaszają się pary z krótkim stażem małżeńskim, a przyczyny wnioskowania o stwierdzenie nieważności małżeństwa są różne. - Mamy wiele tytułów, które powodują nieważność małżeństwa, najwięcej dotyczy psychicznej niezdolności, która ma rozmaite oblicza. Często są to nałogi, nie tylko związane z alkoholem, narkotykami, ale także ze światem mediów elektronicznych. Ostatnio mieliśmy takie wyroki, gdzie podstawą niezdolności było uzależnienie od gier komputerowych – podkreśla ksiądz oficjał.

DEON.PL POLECA


Sąd Diecezjalny prowadzi trzy poradnie prawno–kanoniczne, w których można bezpłatnie uzyskać poradę. Działają one w Tarnowie, Nowym Sączu i w Mielcu. W 2021 roku skorzystało z nich prawie 800 osób. Ks. dr Rafał Wierzchanowski zachęca do korzystania z tych poradni.

Duchowny zwraca uwagę, że na terenie diecezji działają także tacy świeccy prawnicy, którzy nie mają wymaganych kwalifikacji i wiedzy niezbędnych do właściwego doradzania i ukierunkowywania stron.

- Zdarza się, że osoby po takich poradach składają sprawę do sądu, ale są one oddalane z uwagi na błędy merytoryczne, albo na brak podstaw. W sytuacji, gdy mamy wątpliwości co do ważności bądź nie swojego związku małżeńskiego, radzę, by korzystać z bezpłatnych porad – dodaje ks. Wierzchanowski.

Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa trwa w tarnowskim sądzie diecezjalnym 2-3 lata.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Mieczysław Maliński

Co dobrego dla Nieba może wyniknąć z nauki pisania na komputerze?
Czy komputeryzacja może zmienić Piekło?
Czy Lucyferowi uda się złapać Pokrzywowego i zdławić bunt komputerowców?

Posłuchajcie tej płyty razem z dziećmi ucząc...

Skomentuj artykuł

Uzależnienie od gier komputerowych przyczyną nieważności małżeństwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.