Niemcy. 31 grudnia przestają działać trzy elektrownie atomowe

Niemcy. 31 grudnia przestają działać trzy elektrownie atomowe
31 grudnia 2021 r. przestaje działać elektrownia atomowa w Brokdorf, Niemcy (fot. uhg1234/depositphotos.com
PAP/mk

31 grudnia Niemcy zamykają trzy z działających dotąd w tym kraju elektrowni atomowych. Za rok, kiedy przestaną działać ostatnie trzy siłownie jądrowe, to źródło wytwarzania energii przejdzie w Niemczech do historii.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Niemcy do końca 2021 roku zamkną trzy z sześciu ostatnich funkcjonujących elektrowni atomowych.

Niemcy w piątek 31 grudnia – ostatni dzień roku - zamykają połowę z sześciu nadal działających elektrowni jądrowych. Do końca 2022 planowane jest zamkniecie pozostałych elektrowni jądrowych, co zakończy „trwające dziesięciolecia wykorzystywanie energii atomowej” – informuje AP.

Decyzję o wycofaniu się z energii jądrowej i przejściu z paliw kopalnych na energię odnawialną po raz pierwszy podjął centrolewicowy rząd Gerharda Schroedera w 2002 roku. Jego następczyni, Angela Merkel, zmieniła decyzję o przedłużeniu żywotności niemieckich elektrowni jądrowych po katastrofie w Fukushimie w Japonii w 2011 roku i wyznaczyła rok 2022 jako ostateczny termin ich zamknięcia.

DEON.PL POLECA

Trzy reaktory, które obecnie są wygaszane, zostały po raz pierwszy uruchomione w połowie lat 80. XX wieku. „Wspólnie dostarczały energię elektryczną milionom niemieckich gospodarstw domowych przez prawie cztery dekady” – przypomina AP.

Jedna z tych elektrowni - Brokdorf, położona około 40 km na północny zachód od Hamburga nad Łabą - stała się szczególnym celem protestów antynuklearnych, które były napędzane przez katastrofę w Czarnobylu w 1986 roku. Pozostałe dwie zamykane elektrownie to zakłady w Grohnde (ok. 40 km na południe od Hanoweru) i Grundremmingen, leżące 80 km od Monachium.

W Niemczech pojawiają się głosy, wzywające do ponownego rozważenia decyzji o zaprzestaniu wykorzystywania energii jądrowej, ponieważ działające już elektrownie wytwarzają stosunkowo mało dwutlenku węgla. „Zwolennicy energii atomowej twierdzą, że może ona pomóc Niemcom w osiągnięciu celów redukcji gazów cieplarnianych” – dodaje AP.

Jednak niemiecki rząd potwierdził w ostatnim tygodniu, że aktualny pozostaje plan zamknięcia ostatnich elektrowni jądrowych do końca 2022 roku, a w następnej kolejności - stopniowe wycofywanie węgla do 2030 r. Niemiecki rząd zapewnia przy tym, że kroki te „nie będą miały wpływu na bezpieczeństwo energetyczne kraju ani na cel, jakim jest uczynienie największej gospodarki Europy neutralną dla klimatu do 2045 roku".

„Poprzez masowe zwiększanie energii odnawialnej i przyspieszanie rozbudowy sieci elektroenergetycznej możemy pokazać, że jest to możliwe w Niemczech” – zapowiedział minister gospodarki i klimatu Robert Habeck (Zieloni).

Ostatnie trzy czynne elektrownie jądrowe - Emsland, Izara i Neckarwestheim – zostaną wyłączone z użytku do końca 2022 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Niemcy. 31 grudnia przestają działać trzy elektrownie atomowe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.