Niemcy. Protest przeciwko planom zamknięcia wszystkich elektrowni atomowych

Niemcy. Protest przeciwko planom zamknięcia wszystkich elektrowni atomowych
Elektrownia atomowa Brokdorf w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn w Niemczech (fot. uhg1234/depositphotos.com)
1 tydzień temu
PAP/mk

Protest w obronie energetyki jądrowej i przeciwko planom zamknięcia ostatnich działających w Niemczech elektrowni atomowych odbył się w sobotę w Berlinie.

Protest zorganizowali obrońcy klimatu m.in. z polskiej fundacji FOTA4Climate. Demonstracja dotyczyła planów, aby do końca przyszłego roku  zamknąć ostatnie sześć działających w Niemczech elektrowni jądrowych. Do protestujących dołączył klimatolog James Hansen. Protest zebrał około 300 osób z całej Europy m.in. z Niemiec i Polski.

Według obrońców klimatu zamykanie działających elektrowni jądrowych spowoduje wzrost emisji dwutlenku węgla - gazu odpowiedzialnego za globalne ocieplenie. Stanie się tak, ponieważ energia wytwarzana w elektrowniach jądrowych zostanie zastąpiona głównie energią z gazu ziemnego i węgla - informują działacze FOTA4Climate. Dotychczasowe wygaszanie elektrowni atomowych poskutkowało tym, że w pierwszej połowie b.r. najważniejszym źródłem energii w Niemczech był węgiel kamienny i brunatny.

"Jeśli pozbędziemy się energii z atomu, przyszłe pokolenia mogą nas za to osądzić"

Protest swoją obecnością wsparł wybitny klimatolog prof. James Hansen, który już w 1988 roku ostrzegał Kongres USA przed zmianami klimatu. W swoim przemówieniu prof. Hansen przestrzegał, że "znajdujemy się obecnie w przełomowym momencie historii. Jeśli pozbędziemy się niskoemisyjnej energii z atomu, przyszłe pokolenia mogą nas za to osądzić. Zamykanie sześciu, dobrze funkcjonujących reaktorów atomowych, które razem generują więcej niskoemisyjnego prądu niż wszystkie panele słoneczne w Niemczech, będzie wielkim krokiem w tył".

Z Polski głos zabrała m.in. Julia Gałosz z Młodzieżowej Rady Klimatycznej, która podkreśliła, że "powinniśmy inwestować i walczyć o stabilny i czysty miks energetyczny z energią jądrową w swojej podstawie. Potrzebujemy bezpieczeństwa energetycznego nawet wtedy, gdy nie wieje wiatr i nie świeci słońce".

Protest przed Bramą Brandenburską w Berlinie zorganizowali obrońcy klimatu m.in. z polskiej fundacji FOTA4Climate, propagujący pragmatyczną ekologię, przy współpracy z niemieckimi organizacjami: Nuclearia, Mothers for Nuclear, oraz StandUp For Nuclear.

"Energetyka jądrowa przeżywa w wielu miejscach na świecie swój renesans. Coraz więcej państw przekonuje się, że dekarbonizacja bez atomu nie jest możliwa" - podkreślają organizatorzy z FOTA4Climate.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Michał Heller, Giulio Brotti
34,90 zł

W jakiego Boga wierzą naukowcy? Co wspólnego z modlitwą ma rozwiązywanie równań? Dlaczego nie należy zapychać Bogiem dziur w nauce? Co nauka może dać teologii? Czemu teoria ewolucji jest aż teorią, a koncepcja Inteligentnego Projektu...

Skomentuj artykuł

Niemcy. Protest przeciwko planom zamknięcia wszystkich elektrowni atomowych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.