Niemcy: prezydent Duda na obchodach 30. rocznicy upadku muru berlińskiego

Niemcy: prezydent Duda na obchodach 30. rocznicy upadku muru berlińskiego
(fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / ms

Od powitania przez prezydenta RFN Franka-Waltera Steinmeiera prezydent Andrzej Duda rozpoczął w sobotę wizytę w Berlinie, w czasie której weźmie udział w obchodach 30. rocznicy upadku muru berlińskiego, a także odwiedzi były obóz koncentracyjny w Sachsenhausen.

Prezydent Republiki Federalnej Niemiec powitał polskiego prezydenta, a także pozostałych przywódców zaproszonych na obchody 30. rocznicy upadku muru berlińskiego, na dziedzińcu Zamku Bellevue.

W ceremonii w Miejscu Pamięci Mur Berliński będą uczestniczyć na zaproszenie prezydenta Niemiec m.in. prezydenci Grupy Wyszehradzkiej, oprócz Dudy, prezydenci Czech - Milosz Zeman, Słowacji - Zuzana Czaputova i Węgier - Janos Ader.

Podczas głównych uroczystości, które odbędą się w miejscu pamięci na przylegającej niegdyś do muru berlińskiego ulicy Bernauer Strasse, prezydent Steinmeier i kanclerz Angela Merkel uczczą osoby, które zginęły przy próbie ucieczki na Zachód. Tego samego dnia wieczorem przed Bramą Brandenburską odbędzie się wielki pokaz sceniczny, a Steinmeier wygłosi tam przemówienie.

DEON.PL POLECA

Po ceremonii na Bernauer Strasse prezydenci Polski, Czech, Słowacji i Węgier, a także prezydent Steinmeier wspólnie złożą róże przed pomnikiem upamiętniającym zasługi Grupy Wyszehradzkiej w przezwyciężaniu komunizmu. Planowane jest krótkie wystąpienie prezydenta RFN, a także później dla polskich mediów prezydenta Dudy.

Na zakończenie wszyscy udadzą się na rozmowy podczas roboczego śniadania w siedzibie prezydenta Niemiec w Zamku Bellevue.

Następnie szef polskiego państwa odwiedzi były obóz koncentracyjny w Sachsenhausen. Złoży tam wiązankę kwiatów przy tablicy poświęconej pamięci 183 profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego i innych wyższych uczelni Krakowa, którzy w listopadzie 1939 r. zostali aresztowani i wywiezieni do obozu w Sachsenhausen w ramach tzw. Sonderaktion Krakau.

Prezydent złoży też wiązankę pod tablicą upamiętniającą dziesiątki tysięcy Polaków, polskich Żydów i obywateli polskich innych narodowości, członków mniejszości polskiej w Niemczech zamęczonych w Sachsenhausen w latach 1936-1945. Andrzej Duda złoży też kwiaty pod tablicą poświęconą pierwszej masowej akcji eksterminacyjnej w Sachsenhausen, która miała miejsce 9 listopada 1940 r. Następnie złoży wieniec przed pomnikiem upamiętniającym ofiary obozu Sachsenhausen, a także wpisze się do księgi pamiątkowej Miejsca Pamięci i Muzeum Sachsenhausen.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Niemcy: prezydent Duda na obchodach 30. rocznicy upadku muru berlińskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.