Niemcy zachwycają się Warszawą. "Jedno z najbardziej ekscytujących miast w Europie"

Niemcy zachwycają się Warszawą. "Jedno z najbardziej ekscytujących miast w Europie"
Fot. Lāsma Artmane / unsplash.com
PAP / tk

Warszawa "jest praktycznie za rogiem. To tylko pięć i pół godziny pociągiem z Berlina", pisze portal tygodnika "Spiegel" w obszernym tekście poświęconym turystycznym walorom polskiej metropolii. "Stolica Polski stała się jednym z najbardziej ekscytujących miast w Europie", podkreśla.

Niemcy zachwycają się Warszawą

"Wycieczka do Warszawy? Jeszcze dobre dziesięć lat temu taka trasa spotkałaby się z niezrozumieniem. Turyści w Polsce zwiedzali Kraków, Wrocław i Gdańsk. Ale Warszawa? Moloch, który wciąż oddycha socjalistycznym zaduchem i nie oferuje nic ciekawego" - pisze portal tygodnika "Spiegel".

"Dziś ten obraz nie mógłby być bardziej błędny. To nie przypadek, że stolica Polski została wybrana na najlepszy cel podróży w Europie w 2023 roku w głosowaniu platformy marketingowej European Best Destinations".

"Można uznać takie rankingi za niereprezentatywne. Faktem jest jednak, że w ostatnim czasie w Warszawie wydarzyło się wyjątkowo dużo", zauważa "Spiegel", wymieniając "imponujący skyline" dzielnicy biznesowej, bulwar na zachodnim brzegu Wisły, stare fabryki, które "zamieniono w modne hale gastronomiczne. Jednocześnie muzea, miejsca pamięci i pomniki przypominają nam o burzliwej i przygnębiającej historii miasta, którego centrum zostało niemal całkowicie zniszczone przez niemieckich narodowych socjalistów podczas II wojny światowej".

DEON.PL POLECA

"Przeszłość i teraźniejszość: w żadnej innej europejskiej metropolii spotkanie to nie jest tak zajmujące, jak w Warszawie. A miasto jest praktycznie za rogiem. To tylko pięć i pół godziny pociągiem z Berlina", czytamy.

"Spiegel" wskazuje miejsca warte odwiedzenia, zaczynając od Starego Miasta. Historyczne miasto "jest mirażem", zauważa. Po II wojnie światowej Stare i Nowe Miasto odbudowano zgodnie z oryginałem. "W jednym z wielu aktów barbarzyństwa naziści spalili i wysadzili w powietrze prawie wszystko w odwecie za Powstanie Warszawskie w 1944 roku. Zniszczyli dziedzictwo kulturowe sięgające wieków wstecz".

Warto zobaczyć Stare Miasto, podkreśla portal, "bo pokazuje korzenie miasta – i trud odbudowy po wojnie". "Spiegel" poleca także spacer Traktem Królewskim i opisuje jego atrakcje.

Chcącym "poczuć atmosferę przedwojennej Warszawy" zwraca uwagę na Pragę, zaznaczając, że po upadku socjalizmu miała złą sławę, a dziś "uważana jest za modną dzielnicę kreatywnych ludzi i artystów".

"Nie można wyobrazić sobie wizyty w Warszawie bez wspomnienia zbrodni popełnionych przez niemieckich okupantów podczas II wojny światowej", czytamy. "Spiegel" przypomina warszawskie getto. Pisze także: "Kiedy ludność Warszawy powstała przeciwko okrutnym okupantom, z Berlina wydano rozkaz: +Warszawa ma zostać zrównana z ziemią+. I tak się stało". Wśród miejsc przypominających o tym czasie w historii miasta wymieniane są m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, muzeum Polin i Pomnik Powstania Warszawskiego.

"Na początku lat 80. ogólnokrajowe strajki doprowadziły do powstania Solidarności, masowego ruchu związkowego". Socjalizm się skończył, "torując drogę dla demokracji, za którą tak wielu tęskniło - nawet jeśli lata po upadku Związku Radzieckiego były trudne ekonomicznie. Polska zorientowała się na Zachód. W ostatnich latach Warszawa stała się metropolią, która nie musi chować się za innymi europejskimi stolicami", podkreśla "Spiegel".

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Andrzej Kozioł

Magia dawnego Krakowa to opowieść o życiu miasta i jego mieszkańców, tak barwna niczym krakowska szopka.

Czym pachniało miasto i co serwowano na ucztach pod dachem Sukiennic? Kto jeździł zaczarowaną dorożką i kiedy rozpoczęła się...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Niemcy zachwycają się Warszawą. "Jedno z najbardziej ekscytujących miast w Europie"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.