Niemcy zapłaciły Rosji za gaz. Zachowają ciągłość dostaw

Niemcy zapłaciły Rosji za gaz. Zachowają ciągłość dostaw
fot. Jovan Jaric / Depositphotos
PAP / TVN24 / Interia / pk

Niemieckie firmy energetyczne Uniper i RWE zapłaciły za rosyjski gaz według nowego schematu zaproponowanego przez Moskwę. W związku z tym zostanie zachowana ciągłość dostaw gazu do Niemiec - informuje TVN24, powołując się na Agencję Reutera.

Fakt zapłacenia Rosji za gaz według rosyjskiego schematu ujawnił "pęknięcia w jednolitej reakcji Europy wobec Rosji za inwazję na Ukrainę" - zaznacza Reuters, cytowany przez TVN24.

Rosja wstrzymuje jednak dostawy gazu do duńskiej firmy Orsted oraz do firmy Shell - informuje Interia.

Dania przygotowana na odcięcie Gazu przez Rosję

Duński koncern energetyczny Orsted poinformował we wtorek, że jest gotowy na zakup gazu na rynku europejskim po zapowiedzianym przez rosyjski Gazprom wstrzymaniu od 1 czerwca dostaw tego surowca do Danii - podaje PAP.

DEON.PL POLECA

W wydanym komunikacie Orsted podkreślił, że przyczyną zawieszenia realizacji kontraktu po stronie Gazpromu jest odmowa przez duńską stronę płacenia w rublach. - Naszym zdaniem to Gazprom nie wywiązuje się z umowy, jesteśmy zobligowani do zapłaty w euro - stwierdził szef koncernu koncernu Mads Nipper.

Według Nippera firma "przygotowywała się na ewentualne wstrzymanie dostaw gazu przez Gazprom". W tym roku magazyny tego surowca mają być zapełnione w 80 proc., a w przyszłym w 90 proc.

Rosja zakręca kurek. Ceny gazu pójdą w górę

Jak podkreślają duńskie media, odcięcie rosyjskiego gazu oznaczać będzie przede wszystkim wzrost cen tego surowca. W pierwszej kolejności ucierpią osoby ogrzewające domy kotłami gazowymi.

Dania w dłuższej perspektywie planuje także zwiększyć własne wydobycie gazu na Morzu Północnym, jak również produkcję energii ze źródeł odnawialnych, głównie za pomocą morskich siłowni wiatrowych.

Źródło: PAP / TVN24 / Interia / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Skomentuj artykuł

Niemcy zapłaciły Rosji za gaz. Zachowają ciągłość dostaw
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.