Nowy kontrakt Komisji Europejskiej z Moderną na dodatkowe szczepionki

Nowy kontrakt Komisji Europejskiej z Moderną na dodatkowe szczepionki
PAP/kb

"Musimy i przyspieszymy szczepienie w nadchodzących tygodniach" - powiedziała w środę na konferencji w Brukseli szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Komisja Europejska zaaprobowała kolejny kontrakt z Moderną na zakup 300 mln dodatkowych szczepionek na Covid 19. Do tej pory, jak twierdzi przewodnicząca KE do krajów członkowskich UE dostarczono 33 mln dawek szczepionek wszystkich producentów.

Ursula von der Leyen na konferencji wyraziła także obawy co do nowych odmian koronawirusa, na które aktualne szczepionki mogą być nieskuteczne.

"Sytuacja się rozwija. Widzimy wzrost liczby przypadków związanych z nowymi wariantami koronawirusa. Pojawiają się w Europie i na świecie. Dotychczas wydaje się, że szczepionki, które zostały autoryzowane w UE, są skuteczne przeciwko nowym wariantom. Ale te mutacje są bardziej zakaźne. Oznacza to więcej infekcji, a to z kolei oznacza więcej wariantów. I mogą być one bardziej odporne na istniejące szczepionki" - stwierdziła przewodnicząca Komisji Europejskiej.

DEON.PL POLECA

Szefowa KE ostrzegła przy okazji przed oszustami oferującymi szczepionki na czarnym rynku. Jak mówiła, jest ich coraz więcej. "W takich sytuacjach zawsze znajdą się ludzie, którzy chcą zarobić na problemach innych. (...) Gwarancja jest zerowa, że w fiolce jest szczepionka. To bardzo niebezpieczne brać taki produkt" - podkreśliła.

Komisarz UE ds. przemysłu Thierry Breton powiedział na konferencji, że możliwości produkcji szczepionek przeciw Covid-19 w belgijskiej fabryce AstraZeneca „drastycznie” wzrosły. Praca tego zakładu była postrzegana wcześniej jako główna przyczyna dużego ograniczenia dostaw brytyjsko-szwedzkiej firmy do UE w pierwszym kwartale tego roku.

Von der Leyen przekazała też, że jak dotąd producenci rosyjskiej szczepionki Sputnik V nie złożyli wniosku do Europejskiej Agencji Leków (EMA) o jej autoryzację. Dodała, że jeśli taki wiosek zostanie złożony, autoryzacja zostanie rozpatrzona. Zaznaczyła, że jednocześnie KE ciągle się zastanawia nad tym, dlaczego Rosja oferuje światu szczepionkę Sputnik V, ale jednocześnie wielu Rosjan nie zostało zaszczepionych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa

Poradnik i modlitewnik przygotowany z myślą o osobach chorych, ich rodzinach, bliskich oraz wszystkich, którzy odczuwają potrzebę włączenia się w modlitwę o chrześcijańskie przyjęcie doświadczenia choroby.

Zawiera:

  • wskazówki pozwalające zrozumieć krzyż choroby i stanowiące wsparcie...

Skomentuj artykuł

Nowy kontrakt Komisji Europejskiej z Moderną na dodatkowe szczepionki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.