Nowym premierem Donald Tusk. We wtorek rano wygłasza swoje expose

Nowym premierem Donald Tusk. We wtorek rano wygłasza swoje expose
Donald Tusk. Fot. Paweł Supernak / PAP
PAP / mł

We wtorek premier Donald Tusk wygłasza w Sejmie swoje expose, w którym przedstawia program działania swojego rządu. Głosowanie nad wotum zaufania dla Rady Ministrów zaplanowano ok. godz. 16.

W pierwszych minutach swojego expose Donald Tusk mówił o swojej wizji Polski, polityki krajowej i zagranicznej, a także o podziałach między Polakami. Odwoływał się do poczucia solidarności, cytując słowa Jana Pawła II: "solidarność to nie jeden przeciwko drugiemu". O 11.54 expose rozpoczęte po 10.15 wciąż trwa. 

Przed rozpoczęciem obrad Szymon Hołownia powiedział Polsat News, że wysłany przez Donalda Tuska druk z prośbą o uchwalenie składu Rady Ministrów wpłynął do Sejmu, został rozesłany do klubów i we wtorek będzie głosowany. "Mam nadzieję, że dziś skład Rady Ministrów zostanie, oczywiście po gorącej dyskusji, przegłosowany i będziemy mieli po południu kompletny rząd" - oznajmił marszałek Sejmu. Dodał, że w składzie Rady Ministrów nie ma zaskoczeń w stosunku do tego, o czym mówiły media.

Podkreślił, że większość sejmowa wysłuchała w poniedziałek w spokoju expose Mateusza Morawieckiego. "Mam nadzieję, że ta druga strona również będzie wysłuchiwać w spokoju expose Donalda Tuska" - powiedział. Jak wskazał, spodziewa się "rozbudowanej twórczości posłów PiSu". "Uspokajałem wczoraj co bardziej krewkich, że dziś będą mieli mikrofon, więc nie muszą się drzeć z końca sali" - stwierdził.

Jak ocenił, expose Donalda Tuska będzie "może trochę bardziej ekscytującym spektaklem" niż poniedziałkowe wystąpienie Mateusza Morawieckiego. "Cenię Mateusza Morawieckiego, ale emocje były jak na grzybobraniu" - powiedział Hołownia.

Ujawnił, że trzy polityczki Polski 2050, które mają wejść do rządu, prowadziły intensywną wymianę korespondencji z Donaldem Tuskiem, który prosił je o konkretne dane i plan. "Myślę, że premier coś z tego uwzględni w exposé" - dodał.

Wskazał, że zgodnie z harmonogramem, głosowanie nad wotum zaufania dla Rady Ministrów ma być przeprowadzone ok. godz. 16. "W przerwie po godz. 16 wraz z całym Prezydium Sejmu i całym rządem chciałbym zrobić w Sejmie małą uroczystość i wręczyć premierowi uchwałę o tym, że Rada Ministrów została powołana, bo to pierwszy raz od 1997 r., kiedy to Sejm ma pełną inicjatywę" - powiedział marszałek Sejmu.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nowym premierem Donald Tusk. We wtorek rano wygłasza swoje expose
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.