Onet przeprasza za tekst "Najsmutniejsze Święta" zilustrowany zdjęciem żołnierzy Wehrmachtu

Fot. Onet News / YouTube
PAP / pk

Onet przeprosił i usunął zamieszczony w środę tekst "Na froncie, w obozie, pod okupacją… Najsmutniejsze Święta Bożego Narodzenia", który zilustrowano zdjęciem żołnierzy Wehrmachtu przy choince. Sytuacja spotkała się w sieci z falą krytyki.

"Tekst «Na froncie, w obozie, pod okupacją… Najsmutniejsze Święta Bożego Narodzenia» nie powinien się był ukazać w Onecie. Przepraszam w imieniu swoim i redakcji Onetu. Spokojnych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia" - napisał na Twitterze Onet Wiadomości redaktor naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk.

Artykuł był poświęcony Świętom Bożego Narodzenia w czasie II wojny. Pisano jak ten okres spędzali Polacy w okupowanym kraju, więźniowie obozów i żołnierze na froncie. Znalazły się w nim m.in. opisy jak Boże Narodzenie obchodzili żołnierze niemieccy na froncie wschodnim. Materiał zilustrowano zdjęciem żołnierzy Wehrmachtu przy choince.

Tekst, a zwłaszcza jego część ilustracyjna spotkały się wśród internautów z falą krytyki. Odniósł się do nich na swoim Twitterze m.in. europoseł Patryk Jaki zamieszczając fotografię grupy osób rozstrzeliwanej przez niemieckich żołnierzy z podpisem "Czyje zdjęcia były «smutniejsze»? Polaków czy Niemców?".

Negatywnie o tekście wypowiadali się także przedstawiciele świata mediów. "Tuż przed Bożym Narodzeniem @onetpl postanowił przybliżyć swoim czytelnikom trudy żołnierskiej Wigilii w okopach Wehrmachtu «na froncie wschodnim». Ohydne" - napisał na Twitterze dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski.

"Nie lubię nagonki na media, że niemieckie, takie, owakie. No, ale ilustrować tekst o smutnych świętach smutnymi niemieckimi żołnierzami, którzy skąpali Europę i świat we krwi, to jest dla mnie skandal. Brak wyobraźni do kwadratu" - dodał na Twitterze dziennikarz Artur Kiełbasiński.

Natomiast «Tygodnik Solidarność» zwrócił uwagę, że "«Smutne święta Wehrmachtu» Onetu to nie nowy tekst. Był już publikowany w 2019 roku (Przez portal Ciekawostki Historyczne). Dlaczego znowu dzisiaj?".

"Ten smutek Świąt poza rodziną w pamięci niemieckich rodzin może być oczywiście zasadny. Natomiast niekoniecznie w polskojęzycznej wersji portalu. Redakcja powinna mieć na względzie wrażliwość podstawowego odbiorcy, bo oczywiście w języku polskim, to Polacy są tymi odbiorcami" - powiedział portalowi wPolityce.pl historyk prof. Jan Żaryn.

"Przede wszystkim rozumiem, że ten artykuł zniknął już wraz z tym zdjęciem. Dobrze świadczy to oczywiście o atmosferze zewnętrznej, poza Onetem, która to atmosfera - w postaci różnych komentarzy - dotarła do umysłów decydentów kierujących tym portalem. Gratuluję skuteczności tym, którzy natychmiast zareagowali. A to jest ważne, bo często nie reagujemy i wtedy dalej funkcjonuje w przestrzeni publicznej jakaś fałszywa opowieść. W tym przypadku dobrze, że taką skutecznością wykazali się komentatorzy" - ocenił prof. Żaryn.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Onet przeprasza za tekst "Najsmutniejsze Święta" zilustrowany zdjęciem żołnierzy Wehrmachtu
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.