ONZ: około 11 mln mieszkańców Ukrainy ma trudności z dostępem do wody i środków higienicznych

ONZ: około 11 mln mieszkańców Ukrainy ma trudności z dostępem do wody i środków higienicznych
Zniszczenia po ataku rakietowym wojsk rosyjskich w jednej ze wsi w obwodzie donieckim (Fot. PAP/Alena Solomonova)
PAP/dm

Około 11 mln mieszkańców Ukrainy ma obecnie trudności z dostępem do wody, urządzeń sanitarnych i środków higienicznych - ocenił w piątek w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina Saviano Abreu, rzecznik Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) na Ukrainie.

Sytuacja w tym względzie pogorszyła się w czerwcu na skutek wysadzenia przez Rosjan zapory w Nowej Kachowce, co doprowadziło do katastrofalnej powodzi. Zbiornik Kachowski, który niemal zamienił się w pustynię, był źródłem wody dla około 700 tys. osób - podkreślił przedstawiciel ONZ.

Jak poinformował, organizacje międzynarodowe wciąż mają poważny problem z dostarczeniem pomocy humanitarnej na okupowane przez Rosję tereny położone na lewym (wschodnim) brzegu Dniepru. - Nie możemy tam pojechać i sprawdzić na miejscu, jak wygląda sytuacja. Co gorsza, nie mogliśmy przedostać się na drugi brzeg rzeki i pomóc ludziom - przyznał rozmówca Interfax-Ukraina.

W ocenie Abreu łączna liczba mieszkańców kraju, którzy potrzebują jakiejś formy wsparcia humanitarnego, wynosi obecnie 18 mln. To około połowy populacji Ukrainy.

W ubiegłym roku przekazaliśmy pomoc 16 mln Ukraińców, a w roku 2023 - 8 mln osób. Biorąc pod uwagę nadchodzącą zimę, a także dużą intensywność rosyjskich ostrzałów wymierzonych w cele cywilne, należy spodziewać się, że skala potrzeb humanitarnych będzie utrzymywać się na obecnym poziomie lub nawet wzrośnie - przewiduje Abreu.

DEON.PL POLECA

- Oczekujemy, że do końca 2023 roku zwiększymy zakres pomocy i udzielimy jej (łącznie, w skali całego roku - PAP) około 11 mln Ukraińców spośród 18 mln wszystkich potrzebujących - zapowiedział przedstawiciel ONZ.

Rzecznik sprecyzował, że zakres działań podejmowanych przez OCHA obejmuje: dostawy wody i produktów żywnościowych, pomoc w odbudowie zniszczonych domów, organizację tymczasowych miejsc zamieszkania dla osób przesiedlonych z terenów objętych walkami, a także zapewnianie usług medycznych i edukacyjnych oraz bezpośredniego wsparcia finansowego.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

ONZ: około 11 mln mieszkańców Ukrainy ma trudności z dostępem do wody i środków higienicznych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.