PAP: warszawskie uczelnie nie planują przejścia na zdalne nauczanie

PAP: warszawskie uczelnie nie planują przejścia na zdalne nauczanie
Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego (fot. depositphotos.com)
PAP/mk

Największe warszawskie uczelnie odczuwają skutki wzrostu cen energii, ale nie planują przejścia z tego powodu na zdalny system nauczania - tak wynika z informacji uzyskanych przez PAP.

PAP zapytała przedstawicieli warszawskich uczelni o to, czy podwyżki cen energii spowodują problemy z ich funkcjonowaniem i czy rozpatrują wprowadzenie nauki zdalnej. Żadna z nich: SGH, SGGW, SWPS, WUM czy UW nie planują z tego powodu nauczać studentów zdalnie.

Na przykład w Szkoła Główna Handlowa koszty opłat w 2022 r. w stosunku do 2021 roku za prąd rosną o 62 proc., tj. o 800 tys. zł. "Sumując z innymi mediami koszty rosną o 1,1 mln, a dalsze wzrosty o ponad 1 mln spodziewamy się za rachunki w 2023 roku. Obciążenia te utrudniają dalszy rozwój działalności uczelni, niemniej jednak nie będą stanowiły przesłanki do wprowadzania nauki zdalnej – nie będziemy w ten sposób poszukiwać oszczędności" - zapewnił kanclerz SGH dr Marcin Dąbrowski.

Z kolei rzecznik Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Jarosław Kulczycki również przyznał, że wzrost cen energii elektrycznej i cieplnej jest dużym problemem dla funkcjonowania uczelni, ponieważ wg wstępnych prognoz koszty energii elektrycznej mogą wzrosnąć w 2023 r. ponad 3-krotnie tj. o ok. 25 mln. pln.

"Oczywiście, rosnące opłaty za energię stanowią wyzwanie dla naszej uczelni, podobnie jak dla wszystkich użytkowników. Niestety, mając na uwadze brak szczegółowych informacji o przyszłych stawkach i narzędziach, jakie mogą takie podwyżki ograniczać (lub ich braku), nie możemy udzielić szczegółowej odpowiedzi o skali wzrostu kosztów" - z kolei przekazał PAP rzecznik prasowy Politechniki Warszawskiej  Krzysztof Szymański.

"Mając na uwadze charakter zajęć, wprowadzenie nauki zdalnej na Politechnice Warszawskiej jest rozważane jedynie w szczególnych przypadkach. Jeżeli będzie taka konieczność, to będziemy taką decyzję podejmowali na podstawie konkretnych przesłanek" - dodał.

Rzecznik Prasowy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejsksiego Krzysztof Szwejk przekazał PAP, że szacunkowy kosztów mediów na tej uczelni w 2022 r. w stosunku do 2021 r. wzrośnie o 70 proc.

Z kolei rzeczniczka Uniwersytetu Warszawskiego Anna Modzelewska zapewniła, że uczelnia ma stabilną sytuację finansową, a "podwyżki cen gazu i elektryczności dotkną Uniwersytet Warszawski w takim stopniu jak inne podmioty."

"Prowadzenie badań i dydaktyki jest dla nas priorytetem, więc nie będzie oszczędności w tym zakresie. Kształcenie w nowym roku akademickim będzie odbywać się co do zasady stacjonarnie" - zapewniła.

W połowie września portal LSM podał, że w związku z wysokimi cenami energii elektrycznej uczelnie na Łotwie rozważają zmianę trybu pracy, w tym mogą przejść na nauczanie zdalne. Rektor Uniwersytetu Łotewskiego Indrikis Miużnieks powiedział, że koszt energii cieplnej w tym sezonie grzewczym w najlepszym wypadku wzrośnie o 80 proc., a w najgorszym – o 290 proc. Uczelnia działa w 58 lokalizacjach, a zajęcia prowadzone są w 12 budynkach, w tym część z nich nie jest efektywna energetycznie. Z kolei Uldis Zupa z Uniwersytetu Lipawskiego zapowiedział, że uczelnia obniży temperatury w pomieszczeniach do 18 stopni C.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Dobiecki

O czym nie mówi się głośno?

Kto odpowiada za śmierć 150 tysięcy Amerykanów? Komu grozi wojna domowa, a gdzie żyje się jak w więzieniu? Który region świata jest bardziej skomplikowany niż montaż mebli z Ikei?...

Skomentuj artykuł

PAP: warszawskie uczelnie nie planują przejścia na zdalne nauczanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.