PFROŻ napisał do prezydenta list. Chodzi o "edukację zdrowotną"
"Projekt usunięcia ze szkół przedmiotu 'Wychowanie do życia w rodzinie' i zastąpienie go 'Edukacją zdrowotną', oznacza depriorytetyzację roli rodziny w państwie i społeczeństwie, co jest sprzeczne z art. 18 oraz art. 71 Konstytucji RP, która jednoznacznie stwierdza, że rodzina jest fundamentem dobrze funkcjonującego i służącego obywatelom państwa" – napisał Zarząd Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o zajęcie stanowiska i podjęcie działań prawnych wobec zamiaru likwidacji przedmiotu "Wychowanie do życia w rodzinie" i wprowadzeniu w to miejsce obowiązkowej "Edukacji zdrowotnej".
- Projekt MEN wprowadzający obowiązkową "Edukację zdrowotną" w miejsce "Wychowania do życia w rodzinie" jest krytykowany za naruszanie przepisów Konstytucji RP, w szczególności artykułów 18, 48 i 72, które chronią rodzinę, prawa rodziców oraz dobro dzieci.
- Przedmiot "Wychowanie do życia w rodzinie" od ponad 20 lat funkcjonuje w szkołach z akceptacją społeczną, wspiera rozwój uczniów, uwzględniając wartości rodzinne, i opiera się na sprawdzonych metodach oraz zgodzie rodziców.
- Proponowana zmiana budzi zaniepokojenie w związku z możliwością wprowadzenia kontrowersyjnych treści i brakiem konsultacji społecznych, co wywołuje chaos w środowisku szkolnym i rodzicielskim, oraz może negatywnie wpłynąć na uczniów.
List Zarządu PFROŻ ws. "Edukacji zdrowotnej":
Zwracamy się do Pana Prezydenta o zajęcie stanowiska i podjęcie właściwych działań prawnych wobec zamiaru likwidacji przedmiotu "Wychowanie do życia w rodzinie" i wprowadzeniu w to miejsce obowiązkowej "Edukacji zdrowotnej".
Projekt usunięcia ze szkół przedmiotu "Wychowanie do życia w rodzinie" i zastąpienie go "Edukacji zdrowotnej", oznacza depriorytetyzację roli rodziny w państwie i społeczeństwie, co jest sprzeczne z art. 18 oraz art. 71 Konstytucji RP, która jednoznacznie stwierdza, że rodzina jest fundamentem dobrze funkcjonującego i służącego obywatelom państwa. Z tego powodu udziela tej podstawowej komórce społecznej szczególnej, nadrzędnej ochrony prawnej. Analizowany projekt rozporządzenia MEN kładzie nacisk na wyizolowanie ucznia z jego naturalnego rodzinnego środowiska, co jest głęboko sprzeczne z jego dobrem i destrukcyjne dla społeczeństwa. Zajęcia te mają być obowiązkowe i nie uwzględniają woli rodziców, co jest sprzeczne z art. 48 Konstytucji RP.
"Wychowanie do życia w rodzinie" to przedmiot obecny w polskich szkołach od ponad 20 lat i realizowany za zgodą rodziców. Prowadzony jest przez dobrze przygotowaną kadrę nauczycieli z wykorzystaniem odpowiedniej metodologii i podręczników. Cieszy się społeczną akceptacją, a badania naukowe potwierdzają jego pozytywny wpływ na uczniów. Dlaczego istotne treści dotyczące edukacji zdrowotnej w propozycji MEN nie są proponowane jako rozszerzenie przedmiotu "Wychowanie do życia w rodzinie", w miejsce jego likwidacji?
Wyrażamy głęboki niepokój, dotyczący podstawy programowej planowanego przedmiotu "Edukacja zdrowotna", zawierającego kontrowersyjne treści odnośnie wychowania seksualnego. Sugeruje ona tworzenie od zera polskiej profilaktyki problemów dzieci i młodzieży oraz szkolenie kadr bez uwzględniania wypracowywanych w ciągu wielu lat przez ośrodki badawcze i MEN istniejących już zasobów systemu profilaktyki zintegrowanej problemów dzieci i młodzieży. Podstawa programowa do nowego przedmiotu pozwala na tworzenie w oparciu o nią programów ideologicznych, co stanowi naruszenie art. 72 Konstytucji RP. Stąd też tak szeroki sprzeciw, aby przedmiot ten był obowiązkowy. Projektowana przez MEN zmiana wprowadza do szkół i do środowisk rodzicielskich niepokój i zamieszanie, co negatywnie wpływa na uczniów. Zmiany są wprowadzane arbitralnie, bez szerokich konsultacji, w szczególności z rodzicami.
W trosce o dobro dzieci i młodzieży oraz zachowanie praw rodziców zwracamy się do Pana Prezydenta, jako czuwającego nad przestrzeganiem Konstytucji RP, o zajęcie stanowiska i podjęcie właściwych działań prawnych w tej sprawie.
W imieniu Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia zrzeszającej 38 organizacji prorodzinnych:
Jakub Bałtroszewicz, prezes – Fundacja Jeden z Nas
ks. Tomasz Kancelarczyk, wiceprezes – Fundacja Małych Stópek
Grzegorz Nienartowicz, wiceprezes – Fundacja Ku Pełni Życia
Magdalena Bartoszewicz – Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna
Maria Gondek – Fundacja Fala Życia
Ewa Kowalewska – Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia – HLI Polska
Rafał Szczypta – Rycerze Kolumba
Warszawa, dnia 11 grudnia 2024 r.
Polska Federacja Ruchów Obrony Życia
Źródło: KAI / tk
Skomentuj artykuł