Piąta fala pandemii nabiera impetu. Ponad 57 tys. zakażeń

Piąta fala pandemii nabiera impetu. Ponad 57 tys. zakażeń
(Fot. pl.depositphotos.com)
PAP / dm / pk

Najnowsze dane mówią o 57 262 nowych zakażeniach, zmarło 271 osób z COVID-19 - podał w piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Przekazał też, że w Polsce potwierdzono dotąd 3935 przypadków omikrona.

- Jesteśmy w piątej fali, ona niestety nabiera ciągle impetu. Jeżeli spojrzymy na dzisiejsze wyniki to mamy 57 262 nowe przypadki, czyli mniej więcej 400 mniej niż wczoraj. Ta wartość jest dość porównywalna z wynikiem wczorajszym. Jeśli popatrzymy tydzień do tygodnia, to w dalszym ciągu jest to duży wzrost. Widzimy, że skala nowych przypadków niestety narasta - powiedział w radiowej Jedynce wiceminister Kraska.

Podał, że w ciągu ostatniej doby wykonano 178 tys. testów. Poinformował też, że zmarło 271 osób z COVID-19.

Wiceminister wskazał też, że w Polsce potwierdzono dotąd 3935 przypadków omikrona.

- Jeżeli spojrzymy na ostatni tydzień, wydaje się, że wariant omikron występuje już w ponad 60 proc. wszystkich badanych próbek. Już widzimy, że wariant delta zaczyna być wypierany przez wariant omikron, który - jak wiemy - jest bardziej zakaźny - powiedział.

Zaznaczył, że na szczęście nie przekłada się to jeszcze na liczbę osób, które trafiają do szpitali. W szpitalach, jak poinformował, jest niespełna 14,5 tys. pacjentów z COVID-19.

Zwiększenie ilości testowania

Wiceminister był pytany w radiowej Jedynce, co - w kontekście rozszerzania miejsc wykonywania testów o apteki - powinien robić pacjent podejrzewający u siebie zakażenie koronawirusem.

- Nasza strategia na jesień i zimę, walka z koronawirusem w piątej fali przewiduje m.in. zwiększenie ilości testowania. To jest bardzo ważne przy tak dużej zakaźności tego wirusa - zaznaczył Kraska.

Wskazał, że od czwartku uruchomiono punkty w aptekach, gdzie można wykonać test. - Na tę chwilę do tego programu przystąpiło 137 aptek. Widzimy, że z godziny na godzinę i z dnia na dzień, tych aptek będzie przybywało - podał, przypominając, że test można wykonać w aptece bez skierowania.

- Oprócz tego, że włączyliśmy do testowania masowego apteki, w przyszłym tygodniu uruchomimy możliwość wykonania testów antygenowych w punktach wymazowych, gdzie w tej chwili pobierane wymazów do badań PCR - zapowiedział.

Zaznaczył, że w punktach wymazowych testy antygenowe także będą wykonywane bez skierowania. Wymagane, jak wyjaśnił, będzie wypełnienie krótkiego formularza.

"Pracujemy nad dalszym skróceniem kwarantanny"

Wiceminister był również pytany o kwestie kwarantanny i ewentualne dalsze jej skrócenie.

Od wtorku obowiązują przepisy skracające do siedmiu dni (z 10 dni) czas odbywania kwarantanny dla osób narażonych na zakażenie wirusem SARS-CoV-2. W czwartek resort zdrowia przekazał, że na kwarantannie jest ponad milion osób w Polsce.

- Dostrzegamy problem i dzisiaj minister Adam Niedzielski na pewno to ogłosi. Pracujemy nad tym, by kwarantannę skrócić. Dzisiaj ta informacja na pewno i decyzja zapadnie - powiedział Kraska.

 

PAP / dm / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś
30,03 zł
42,90 zł

Wypełnić Ewangelię dokładnie co do litery – to jest pomysł na życie. Nie szukać niczego innego, tylko czerpać z tego, co jest napisane. 

Arcybiskup Grzegorz Ryś zabiera nas w podróż śladami jednego z najważniejszych...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Piąta fala pandemii nabiera impetu. Ponad 57 tys. zakażeń
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.