Polska firma stworzyła pierwszy autobus na wodór

Polska firma stworzyła pierwszy autobus na wodór
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Firma Autosan wyprodukowała pierwszy autobus zasilany wodorem. „Dołączył do produkowanych już seryjnie niskoemisyjnych pojazdów gazowych i zeroemisyjnych elektrycznych” – informuje producent autobusów z Sanoka

Pojazd będzie miał oficjalną premierę na rozpoczynających się w środę Międzynarodowych Targach Transportu Publicznego TRANSEXPO w Kielcach.

Jak powiedziała Katarzyna Hydzik z Autosanu, autobus jest już po testach drogowych, które odbyły się po ulicach Sanoka.

DEON.PL POLECA

Jak podkreśla firma w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej, zeroemisyjny SANCITY 12LFH to autobus niskopodłogowy o długości 12 metrów. Zaprojektowany został na bazie autobusu z napędem elektrycznym.

W autobusie zamontowany został silnik elektryczny wraz z modułem zasilania z ogniwem paliwowym. Magazyn energii stanowią baterie litowo-tytanowe oraz zbiorniki wodoru.

Pojazd wyposażony został we wszelkie urządzenia zapewniające komfort i bezpieczeństwo podróżowania.

„Nowy wodorowy Autosan jest kolejnym autobusem w ofercie spółki zasilanym przez paliwa alternatywne. Dołączył do produkowanych już seryjnie niskoemisyjnych pojazdów gazowych i zeroemisyjnych elektrycznych” – napisano w komunikacie.

Jak zaznaczono w informacji, autobus na wodór jest też „odpowiedzią firmy” na zapowiadane w maju br. powstanie na Podkarpaciu Doliny Wodorowej. Przypomniano również, że autosan jest jednym z podmiotów tworzących Klaster Energii Sanocka Dolina Wodorowa, który powstał na rzecz tworzenia w mieście warunków do rozwoju technologii zielonego wodoru na potrzeby, m.in. miejskiego transportu publicznego.

Oficjalna premiera autobusu SANCITY 12LFH z napędem wodorowym będzie miała miejsce w trakcie XV edycji Międzynarodowych Targów Transportu Publicznego TRANSEXPO w Kielcach. Impreza rozpocznie się w środę i potrwa do piątku.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa pod red. naukową Ireny Stasiewicz-Jasiukowej

Książka Wkład osiągnięć polskiej nauki i techniki do dziedzictwa światowego jest owocem realizacji ambitnego i nader trudnego zadania, jakiego podjęła się grupa uczonych z Polskiej Akademii Nauk, uniwersytetów i wiodących polskich wyższych uczelni, prezentujących różne...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Polska firma stworzyła pierwszy autobus na wodór
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.