IEA: wodór paliwem przyszłości dla licznych sektorów gospodarki

IEA: wodór paliwem przyszłości dla licznych sektorów gospodarki
(fot. depositphotos.com)
PAP / ml

Wodór jest paliwem przyszłości, które pomoże w dekarbonizacji wielu sektorów gospodarki od transportu po produkcję stali. Stanowi także szansę dla państw, które nie mogą korzystać z wiatraków i paneli solarnych - wynika z opublikowanego w piątek raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA).

Dokument "Przyszłość wodoru - wykorzystanie okazji dnia dzisiejszego" powstał przy współudziale dyrektora wykonawczego IEA Fatiha Birola i japońskiego ministra ds. gospodarki, handlu i przemysłu Hiroshige Seko. W raporcie zwrócono uwagę, że czysty wodór jest przedmiotem rosnącego zainteresowania ze strony rządów i biznesu.

DEON.PL POLECA"Wodór może pomóc w pokonaniu wielu, kluczowych wyzwań energetycznych takich jak magazynowanie energii wytwarzanej przez wiatraki czy panele fotowoltaiczne dla wydajniejszego zaspokajania potrzeb. Dodatkowo zapewnia możliwość dekarbonizacji różnych sektorów od transportu drogowego po chemiczny, stalowy, w których do tej pory istniały trudności w redukowaniu emisji. Może też pomóc w poprawianiu jakości powietrza i wzmocnieniu bezpieczeństwa energetycznego" - czytamy w dokumencie.

IEA przypomina, że wodór można produkować z różnych paliw w tym z odnawialnych źródeł energii, atomu, węgla czy ropy. Wodór transportuje się w formie gazowej rurociągami lub w płynnej statkami tak jak ma to miejsce w przypadku ciekłego gazu ziemnego (LNG). Może być wykorzystany do zapewniania energii dla mieszkań, przemysłu, samochodów, ciężarówek, statków i samolotów.

Zdaniem Birola obecnie obserwujemy "bezprecedensowy czas wodoru". Jego popularność jest potęgowana przez "rządy, które zarówno importują jak i eksportują energię, a także przez przemysł energii odnawialnej, elektrownie i gazownie, branżę motoryzacyjną, koncerny energetyczne, wielkie firmy technologiczne i duże miasta".

"Świat nie może przeoczyć tej wyjątkowej szansy na uczynienie z wodoru ważnego elementu przyszłości, w której energia będzie czysta i bezpieczna" - oceniał współautor dokumentu IEA.

Aby wykorzystać potencjał jaki stwarza wodór IEA wystosowała rekomendacje skierowane zarówno do władz państwowych jak i biznesu. Obejmują one cztery obszary, w których działania zapewnią grunt pod przyszły wzrost. Agencja nakłania do utworzenia portów przemysłowych, które pomogą wytworzą efekt skali dla wodoru. Rozbudowy infrastruktury takiej jak rurociągi do przesyłania surowca. Popularyzacji wodoru w transporcie i wykorzystaniu go jako paliwa dla samochodów osobowych, ciężarówek i autobusów. Na koniec IEA apeluje o utworzenie międzynarodowego szlaku transportu wodoru.

Raport IEA wskazuje też na poważne wyzwania stojące przed tym paliwem przyszłości. Za główne uznaje wysoką cenę produkcji wodoru ze źródeł ubogich w węgiel, brak odpowiedniej infrastruktury i niedostosowanie prawa dla rozwoju przemysłu opartego na tym surowcu.

Obecnie wykorzystywany w przemyśle wodór pochodzi w większości z gazu i węgla. Powstaje głównie na potrzeby sektora chemicznego i rafineryjnego. Jego produkcja generuje rocznie emisję w wysokości 830 mln ton CO2. To równowartość tego co wytwarza do atmosfery Wielka Brytania i Indonezja.

IEA zapowiedziała jednocześnie, że będzie koncentrować swą uwagę na rozwoju i promocji wodoru. W tym celu zamierza blisko współpracować z rządami i innymi podmiotami, licząc na wykorzystanie "wielkiego potencjału wodoru".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

IEA: wodór paliwem przyszłości dla licznych sektorów gospodarki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.