Pompeo ostrzega Rosję: odpowiemy, jeśli będziecie ingerować w nasze wybory

Pompeo ostrzega Rosję: odpowiemy, jeśli będziecie ingerować w nasze wybory
fot. Deposit Photos
1 miesiąc temu
PAP / sz

Stany Zjednoczone odpowiedzą na próby ingerowania w tegoroczne amerykańskie wybory przez Rosję lub jakiekolwiek inne państwo - oświadczył we wtorek sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

"Ingerowanie w nasze wybory jest nie do przyjęcia" - powiedział Pompeo podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie. Dodał, że jeśli Rosja lub jakiekolwiek inne państwo "poczynią kroki, by podważyć nasz proces demokratyczny", to Stany Zjednoczone "w odpowiedzi podejmą działania".

Ingerencji Rosji w wybory prezydenckie w USA na jego korzyść zaprzeczył we wtorek podczas wizyty w Indiach Donald Trump. "Nie chcę pomocy od żadnego państwa i nie otrzymałem jej od żadnego państwa" - powiedział dziennikarzom.

Według doniesień mediów w USA o ingerowaniu Rosji w przebieg tegorocznych wyborów prezydenckich, by zapewnić drugą kadencję Trumpowi, amerykańskich kongresmenów poinformowali przedstawiciele krajowego wywiadu. Odbyć to się miało na komisji parlamentarnej w pierwszej połowie lutego.

Amerykański przywódca stwierdził w odpowiedzi na te doniesienia, że to "kolejna dezinformacyjna kampania" Demokratów.

Trump - jak napisał "New York Times" - skrytykował za dopuszczenie do parlamentarnego briefingu Josepha Maguire, dotychczasowego p.o. dyrektora Wywiadu Narodowego (DNI). W środę prezydent ogłosił, że jego obowiązki przejmuje ambasador USA w Niemczech Richard Grenell. Uznawany jest on za bliskiego sojusznika Trumpa.

Podczas briefingu kongresmeni - jak pisał "Washington Post" - zostali też powiadomieni, iż Rosjanie próbują pomóc w prawyborach Demokratów senatorowi Bernie'emu Sandersowi. Deklarujący się jako socjalista polityk w oświadczeniu przekazał, że "nie obchodzi go", kogo prezydent Rosji Władimir Putin chciałby w Białym Domu. "Moja wiadomość dla Putina jest jasna - trzymaj się z daleka od amerykańskich wyborów (...)" - dodał. Amerykańskie agencje wywiadowcze uznały, że Rosjanie ingerowali w wybory w USA w 2016 roku. Kreml zaprzecza, by podejmował takie działania.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Kramer SJ, Łukasz Wojtusik, Piotr Żyłka
23,94 zł
39,90 zł

Czy Kościół może być normalny? Bez tematów tabu, pouczania i krzywdzenia innych?

Grzegorz Kramer SJ i Piotr Żyłka w szczerej rozmowie z Łukaszem Wojtusikiem. 

Kontrowersyjni. Prowokujący do myślenia. Nie wahają się mówić o sprawach...

Skomentuj artykuł

Pompeo ostrzega Rosję: odpowiemy, jeśli będziecie ingerować w nasze wybory
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Pompeo ostrzega Rosję: odpowiemy, jeśli będziecie ingerować w nasze wybory
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.