Ponad 2.4 mln Polaków zostawiło pieniądze w OFE

Decyzja o wyborze OFE lub pozostaniu w ZUS nie jest ostateczna. Po dwóch latach, czyli w 2016 r., otworzy się kolejne czteromiesięczne okienko na ewentualną zmianę decyzji. Następne będą otwierane co cztery lata. (fot. DK / DEON.pl)
PAP / drr

Na odkładanie części składki emerytalnej w OFE zdecydowało się - według stanu na koniec 11 sierpnia - 2 mln 449 tys. 99 osób - poinformował ZUS.

31 lipca minął termin składania deklaracji ws. OFE. Polacy decydowali, czy chcą, by część ich składki emerytalnej nadal była przekazywana do OFE, czy wyłącznie do ZUS.

Decyzja o wyborze OFE lub pozostaniu w ZUS nie jest ostateczna. Po dwóch latach, czyli w 2016 r., otworzy się kolejne czteromiesięczne okienko na ewentualną zmianę decyzji. Następne będą otwierane co cztery lata.

Zgodnie z wprowadzonymi przez rząd zmianami w systemie emerytalnym na początku lutego OFE przekazały do ZUS aktywa o wartości 153,15 mld zł (głównie w postaci obligacji skarbowych i obligacji gwarantowanych przez Skarb Państwa), co stanowiło 51,5 proc. zasobów OFE. Środki te trafiły na subkonta w ZUS.

DEON.PL POLECA


Zmiany w OFE przewidują, że minimalny poziom inwestycji OFE w akcje wynosi 75 proc. do końca 2014 r., 55 proc. do końca 2015 r., 35 proc. do końca 2016 r. i 15 proc. do końca 2017 r. Zgodnie z ustawą do końca lipca obowiązywał też zakaz reklamy OFE, za złamanie którego groziła kara od 1 do 3 mln zł. Zakaz był związany z okienkiem transferowym.

Przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE będą stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę, ale do Trybunału Konstytucyjnego skierował wniosek o zbadanie, czy jest ona zgodna z ustawą zasadniczą. Chodzi m.in. o zakaz inwestowania w obligacje, nakaz inwestowania w akcje i zakaz reklamy OFE.

Liczba członków OFE na koniec maja wynosiła 16 mln 697 tys. 221 osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ponad 2.4 mln Polaków zostawiło pieniądze w OFE
Komentarze (4)
M
Marcin
6 sierpnia 2014, 13:29
Tutaj trzeba ZLIKWIDOWAĆ PRZYMUS ubezpieczania. Ja chcę być wolny i to ja mam decydować czy chcę sobie odkładać czy inwestować. Martwi mnie że Polacy tego jeszcze nie zrozumieli i będzie coraz gorzej (albo emerytury będą coraz niższe albo podatki coraz wyższe).
R
raven
6 sierpnia 2014, 14:34
Nie da się. Bo widzisz, nie ma pieniążków na OBECNE świadczenia więc ktoś musi na nie wpłacić - tzn. Ty.
M
Marcin
6 sierpnia 2014, 14:38
Najbardziej śmieciową umową jest umowa o pracę :) Dlatego będę zarabiał w szarej strefie albo wyjadę za granicę tak jak reszta młodych ludzi. A w tym państewku zsotaną tylko urzędasy, emeryci i złodzieje. I tak naprawdę jest to wina nie moja, tylko polityków którzy do tego doprowadzili i nie zostali rozliczeni. No ale skoro miliony osób dalej głosują na PO to mam to gdzieś............
J
jp
6 sierpnia 2014, 14:58
tyle ludzi wpłacało kase do ZUS i teraz "nie ma pieniążów" ???? to ładnie was ktoś wydymał.