Prace nad reformą Funduszu Kościelnego nabierają tempa. Minister Domański zapowiada szybkie działania

Prace nad reformą Funduszu Kościelnego nabierają tempa. Minister Domański zapowiada szybkie działania
Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz przed posiedzeniem rządu w KPRM w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
PAP / jh

- Nie chcielibyśmy zwlekać z pracami dotyczącymi zmian w Funduszu Kościelnym, pojawiły się pewne propozycje i ich oceny - poinformował w środę minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że w połowie sierpnia odbędzie się spotkanie zespołu, który ma wypracować zmiany w Funduszu Kościelnym.

Temat Funduszu Kościelnego został poruszony w środę w rozmowie na antenie Radia Zet. Domański poinformował, że na wtorkowym posiedzeniu rządu premier Władysław Kosiniak-Kamysz, który pełni również funkcję wicepremiera i ministra obrony narodowej, przedstawił informacje na temat dotychczasowych prac nad zmianami w Funduszu Kościelnym. Pojawiły się konkretne propozycje oraz ich oceny, a w połowie sierpnia odbędzie się kolejne spotkanie zespołu zajmującego się tą kwestią. Minister Domański podkreślił, że prace nad zmianami nie powinny być odwlekane.

Pytany, czy Fundusz Kościelny zostanie zlikwidowany, Domański zaznaczył, że jest to jeszcze na etapie ustaleń. Zespół ma wypracować rozwiązanie, a nie bezpośrednio Ministerstwo Finansów. Warto zauważyć, że Fundusz Kościelny to 250 mln zł, z czego przeważająca część przeznaczona jest na składki osób duchownych, a niewielka część związana z zabytkami. Dlatego też konieczne jest odpowiednie uregulowanie tej kwestii.

DEON.PL WSPIERA

Fundusz Kościelny został utworzony na mocy ustawy z 20 marca 1950 r. o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego. Miał być formą rekompensaty dla Kościołów i związków wyznaniowych za przejęte przez państwo nieruchomości ziemskie. Dochód z tych nieruchomości miał być dzielony między Kościoły proporcjonalnie do wielkości zabranych nieruchomości.

Fundusz Kościelny jest dostępny dla wszystkich legalnie działających w Polsce związków wyznaniowych, także tych, które nie działały w naszym kraju w 1950 r. i nie utraciły wówczas żadnych nieruchomości. Obecnie takich związków wyznaniowych jest 185.

Prace nad zmianami dotyczącymi Funduszu Kościelnego trwały już w latach 2012-2013, kończąc się przygotowaniem roboczego projektu i umowy między Konferencją Episkopatu Polski a rządem RP. Projekt trafił do konsultacji społecznych, ale ostatecznie prace nad nim przerwano. W 2014 r. rząd i Kościół katolicki uzgodnili, że temat nie powinien być przedmiotem kampanii wyborczej, i odłożyli sprawę do 1 stycznia 2016 r. Po wyborach parlamentarnych w 2023 r. powrócono do tej kwestii.

Obecnie prace nad projektem dotyczącym Funduszu Kościelnego prowadzi międzyresortowy zespół. Wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, który przewodniczy zespołowi, zapowiadał w lutym 2024 r., że do 31 marca Radzie Ministrów zostanie przedstawiona koncepcja projektu i pierwszy raport z prac. Do tej pory odbyło się jedno posiedzenie zespołu, a kolejne zaplanowane jest na połowę sierpnia. Kosiniak-Kamysz oczekuje od poszczególnych członków zespołu propozycji dotyczących zmian, aby zapewnić właściwe funkcjonowanie Kościołom i związkom wyznaniowym.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Prace nad reformą Funduszu Kościelnego nabierają tempa. Minister Domański zapowiada szybkie działania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.