Prezentacja polskich technologii GreenEvo

Prezentacja polskich technologii GreenEvo
(fot. greenevo.gov.pl)
PAP / mh

Kilkanaście firm z Polski, wyłonionych w ramach prowadzonego przez Ministerstwo Środowiska projektu GreenEvo, przedstawiło w środę w Moskwie potencjalnym partnerom z Rosji swoje innowacyjne techologie w dziedzinie ochrony środowiska.

GreenEvo - Akcelerator Zielonych Technologii, to program mający na celu transfer polskich innowacyjnych technologii środowiskowych i globalną promocję polskiej myśli technicznej. Projekt ma pokazać, że technologie środowiskowe z Polski są innowacyjne, nowoczesne i mogą konkurować z największymi globalnymi dostawcami w tej branży.

GreenEvo został opracowany w ramach polskiego przewodnictwa w Konferencji Klimatycznej ONZ (COP 14). W grudniu 2008 roku forum to obradowało w Poznaniu.

Co roku firmy zgłaszają do udziału w programie nowe, innowacyjne rozwiązania. Wszystkie są oceniane przez kapitułę złożoną z niezależnych ekspertów, która także wskazują laureatów. W trzech edycjach GreenEvo laureatami zostało już 40 firm.

Udział w projekcie gwarantuje uczestnikom różne szkolenia i usługi doradcze, a także pomoc w dostosowaniu oferty do oczekiwań zagranicznych kontrahentów. Laureatom oferowana jest też pomoc rządowa w promocji zielonych technologii na rynkach zagranicznych. Tylko w tym roku misje handlowe z przedstawicielami laureatów GreenEvo odwiedziły już 10 państw.

Ministerstwo Środowiska podkreśla, że technologie z tego programu z powodzeniem działają na całym świecie. Resort wymienia m.in. T-Technology, która przetwarza plastikowe odpady w paliwa płynne. Rozwiązanie to jest stosowane m.in. na Słowacji, w Indiach i Tajlandii. Inny z laureatów, firma PP-EKO, rozpoczęła w Japonii pilotażowy projekt wdrożenia technologii ROVAPOR do produkcji czystej wody technologicznej ze ścieków przemysłowych.

Wśród laureatów jest też firma Izodom, która dostarcza kompletne elementy do szybkiej budowy domów energooszczędnych i pasywnych - od fundementów, poprzez ściany, aż po dach. Jednym z hitów GreenEvo jest zaproponowana przez firmę Asket technologia brykietowania wilgotnej biomasy trawiastej, tj. m.in. słomy, siana i trzciny. Przedstawiciele dwóch ostatnich firm byli wśród uczestników środowej promocji w Moskwie.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Beata Jaczewska podkreśliła w rozmowie z PAP, że niektóre firmy z GreenEvo znalazły już partnerów w Rosji, a teraz szukają nowych kontaktów.

"Rosja jest rynkiem ogromnym i ciekawym. Jest też rynkiem bardziej opóźnionym w ochronie środowiska niż Polska. W Polsce wiele zmian zostało przyspieszonych dzięki wejściu do Unii Europejskiej i obowiązywaniu prawa europejskiego" - zauważyła Jaczewska.

Jej zdaniem potencjał rozwoju rynku technologii środowiskowych w Rosji jest wielki. "Z punktu widzenia Polski ważne jest również to, że Rosja leży blisko i że jest to rynek podobny kulturowo. To zawsze ułatwienie dla polskich przedsiębiorców" - powiedziała pani minister. "Do ochrony środowiska trzeba dojrzeć, zobaczyć w niej korzyść" - dodała.

Według Ministerstwa Środowiska laureaci dotychczasowych edycji GreenEvo poprawili swoje wyniki finansowe średnio o ponad 30 proc., a ponad połowa z nich zwiększyła zatrudnienie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezentacja polskich technologii GreenEvo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.