Prezydent Finlandii w święto wojska: wejście do NATO rozpoczęło nową erę w historii kraju

Prezydent Finlandii w święto wojska: wejście do NATO rozpoczęło nową erę w historii kraju
fot. PAP/EPA/Isaac Fontana
PAP

„Silni razem: na lądzie, na morzu, w powietrzu” – pod takim hasłem obchodzone jest w niedzielę święto fińskich sił zbrojnych, po raz pierwszy odkąd Finlandia jest członkiem NATO. „Przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego zapoczątkowało nową erę w historii kraju” – oświadczył prezydent Finlandii Sauli Niinisto w odezwie do wojska.

Wcześniej przez dziesięciolecia Finlandia zachowywała neutralność i pozostawała poza blokami wojskowymi.

Prezydent Niinisto, będący zwierzchnikiem sił zbrojnych, podkreślił, że atak Rosji na Ukrainę przypomniał Finom o tym, jaką „bezcenną wartością jest pokój i wolność”. „Nikt nie chce wojny, ale mądry przygotowuje się również na najgorsze” – przekazał prezydent w rozkazie dziennym.

Zauważył, że fińska obrona i wola obrony kraju opiera się na powszechnym obowiązku służby wojskowej. „To zakorzeniło się w społeczeństwie i uczyniło z każdego Fina obrońcę własnego kraju” – podkreślił. Prezydent nie ukrywał dumy z tego poczucia obowiązku i odpowiedzialności, jaką okazali Finowie, którzy odbyli służbę.

Święto fińskiej armii uświetniła defilada, która odbyła się w Jyvaskyla w środkowej Finlandii. Udział w niej wzięło ponad 1,5 tys. żołnierzy oraz ponad 40 pojazdów oraz kilkanaście samolotów. Był przelot myśliwców NATO: oprócz F/A-18 Hornet fińskich sił powietrznych, także amerykańskich F-15, szwedzkich Gripenów oraz niemieckich Eurofighter Typhoon, które uczestniczą w trwających obecnie w Laponii międzynarodowych manewrach Arctic Challenge.

Dzień 4 czerwca jest obchodzony w szczególny sposób od 1942 r. Wtedy marszałek Carl Gustaw Mannerheim (1867-1951) skończył 75 lat. W 1950 r. święto przemianowano na dzień barw fińskich sił zbrojnych. W 1952 r. zorganizowano pierwszą paradę wojskową w Helsinkach. Obecnie każdego roku defilada odbywa się w innym mieście.

Fińska armia, która od 4 kwietnia jest częścią NATO, opiera się na sile licznej rezerwy. Obecna liczebność sił zbrojnych na wypadek wojny wynosi 280 tys. żołnierzy. W liczącej 5,5 mln mieszkańców Finlandii w rezerwie pozostaje ok. 900 tys. obywateli.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Prezydent Finlandii w święto wojska: wejście do NATO rozpoczęło nową erę w historii kraju
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.