Prezydent: powrót do normalnego funkcjonowania uczelni najszybciej jak to możliwe

Prezydent: powrót do normalnego funkcjonowania uczelni najszybciej jak to możliwe
fot. Depositphotos
9 miesięcy temu
PAP / pk

Powrót do normalnego funkcjonowania polskich uczelni powinien nastąpić tak szybko, jak to tylko możliwe — napisał w liście z okazji rozpoczęcia w sobotę nowego roku akademickiego WSKSiM w Toruniu Prezydent RP Andrzej Duda. Zwrócił uwagę, że istotą przekazywania wiedzy na uczelni jest relacja mistrz-uczeń.

"Obecna inauguracja odbywa się w sytuacji epidemicznej. Związane z nią utrudnienia każą raz jeszcze postawić pytanie o to, czym jest uczelnia i co stanowi istotę tego modelu przekazywania wiedzy. Odpowiedzią jest relacja mistrz-uczeń, oparta nie tyle na transferze informacji, ile raczej na osobistym kontakcie i przekazywaniu wzorców dociekliwości i solidarności pracy intelektualnej. Z tego względu uważam, że powrót do normalnego funkcjonowania polskich uczelni powinien nastąpić tak szybko, jak to tylko możliwe" - podkreślił Duda.

Prezydent zwrócił uwagę, że nowy rok akademicki przypada na okres gorących sporów politycznych.

"Dyskusje, którymi żyją Polacy, nie omijają środowiska uniwersyteckiego, dlatego szczególnie tu, na uczelni, której dewiza brzmi: wiara, rozum i ojczyzna, pragnę podkreślić rolę, jaką ma dziś do odegrania świat akademicki. Z pewnością nie może być on enklawą zdystansowaną i oderwaną od wspólnoty obywatelskiej, w której istnieje i funkcjonuje" - zaznaczył.

Prezydent podkreślił, że rok akademicki 2020/2021 przypada w roku ważnych rocznic, jak i aktualnych wydarzeń istotnym dla milionów Polaków.

"Obchodzimy stulecie wojny z bolszewikami, w której nasz naród ocalił własne, odrodzone państwo, a także wolności i cywilizacyjne fundamenty Europy. W zwycięstwie tym mieli udział służący w szeregach wojska polskiego liczni studenci i uczeni, ale także ich kapelani, których męstwo i oddanie symbolizuje postać ks. Ignacego Skorupki. Ten wielki triumf sprawił, że nauka polska mogła rozwijać się w warunkach wolności i coraz powszechniejszego dostępu do edukacji i studiów wyższych. Ukształtował się wtedy patriotyczny etos akademików polskich, dzięki któremu później w okresie drugiej wojny światowej i latach komunizmu środowiska studenckie i naukowe były ostoją wolnej misji i dążeń niepodległościowych" - wskazał prezydent.

Duda zaznaczył, że z tej tradycji wyrosło powstałe 40 lat temu Niezależne Zrzeszenie Studentów.

"W pokojowej rewolucji Solidarności i podziemnym oporze przeciwko reżimowi trwającemu przez całe lata 80. środowisko studenckie zapisało się jako szczególnie ideowe i ofiarne. Z szeregów NZS wyrosło wiele osób, które w wolnej Polsce zasłużyły się dla odbudowy suwerennego państwa. Ufam, że dokonania tego środowiska będą inspirować młodzież akademicką, także w przyszłości" - stwierdził prezydent.

List do społeczności uczelni skierował również premier Mateusz Morawiecki, który napisał, że WSKSiM jest miejscem szczególnym.

"To tutaj w duchu Kościoła katolickiego, jego uniwersalnych wartości kształci się z powodzeniem wykwalifikowana kadra specjalistów. Tworzycie państwo wyjątkową społeczność akademicką, która z pełnym zaangażowaniem pracuje na rzecz narodowej wspólnoty i zachowania naszego dziedzictwa. Swoją postawą dajecie przykład prawdziwej miłości ojczyzny. Jestem przekonany, że wyznawany tutaj system wartości jest najlepszym dla Polski drogowskazem" - napisał premier.

Morawiecki zwrócił uwagę, że rozpoczynający się rok akademicki pod wieloma względami jest wyjątkowy ze względu na pandemię.

"Stoimy przed globalnym wyzwaniem, mając świadomość, że opracowane programy walki z kryzysem wymagają aktualizacji dotychczasowych strategii. Wiem, że czynicie państwo wiele by zmodernizowany system dydaktyczny jak najefektywniej służył studentom i pracownikom nauki. Teraz szczególnie musimy pamiętać o wymogach sanitarno-epidemiologicznych oraz o sytuacji w regionie, by ten rok był dla studentów, kadry naukowej i wszystkich pracowników uczelni jak najmniej ryzykowny" - podkreślił premier.

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej zainaugurowała 20. rok akademicki. W związku z pandemią koronawirusa i objęciem Torunia czerwoną strefą w uroczystości udział wzięli tylko przedstawiciele środowiska uczelni, a w programie znalazły się jedynie filmowe sprawozdanie z działalności WSKSiM w minionym roku akademickim rektora o. Zdzisława Klafki, wykład inauguracyjny biskupa seniora diecezji świdnickiej Ignacego Deca oraz odczytanie listów prezydenta i premiera. Poinformowano, że listy przesłali również m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek, wicepremier Piotr Gliński.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. kard. Walter Kasper, George Augustin
23,03 zł
32,90 zł

Doświadczenie, które nas połączyło

Jak niegdyś z uczniami na drodze do Emaus, tak i w przyszłości Pan będzie z nami w drodze, obecny w swoim słowie i w łamaniu eucharystycznego chleba. Powie nam: „Nie bójcie...

Skomentuj artykuł

Prezydent: powrót do normalnego funkcjonowania uczelni najszybciej jak to możliwe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.