Prezydent Zełenski: w wojnie z Rosją zginęło 31 tys. naszych żołnierzy

Prezydent Zełenski: w wojnie z Rosją zginęło 31 tys. naszych żołnierzy
fot. PAP/EPA/MADS CLAUS RASMUSSEN
PAP

W wojnie Ukrainy z Rosją zginęło 31 tys. ukraińskich żołnierzy, a strona przeciwna bezpowrotnie straciła 180 tys. – poinformował w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, występując na konferencji prasowej, na której podsumował dwa lata wojny.

„Każdy człowiek jest dla nas ogromną stratą. 31 tysięcy Ukraińców zginęło, tylu żołnierzy zginęło w tej wojnie. Nie 300 tysięcy, ani 150 tysięcy, jak łże Putin” – powiedział Zełenski.

DEON.PL POLECA
Dodał, że straty wroga to 180 tysięcy zabitych żołnierzy.

Szef państwa stwierdził, że zachodni partnerzy obawiają się porażki Rosji w wojnie z Ukrainą, ale bez dostaw uzbrojenia z Zachodu Ukraina może tracić kolejne terytoria. „Nie pytajcie, kto dokładnie (obawia się porażki Rosji), lecz oni się boją” – powiedział Zełenski.

DEON.PL POLECA

Zaznaczył, że presja wojsk rosyjskich na froncie jest dosyć silna. „Dlatego należy naciskać na partnerów w sprawie tych pakietów (uzbrojenia), które były ustalone i wydaje mi się, że wtedy szanse Rosjan będą mniejsze” – podkreślił.

Prezydent Ukrainy zwrócił uwagę na sygnały, które przekazuje rosyjski dyktator Władimir Putin. „Dziś operuje on faktami i cyframi, które mówię, że on będzie (walczył) do 2030 roku. Oto odpowiedź, co zamierza robić. On widzi siebie do 30 roku, a my chcielibyśmy skończyć z nim wcześniej” – oświadczył.

Zełenski wykluczył możliwość negocjacji pokojowych z Putinem. „A można rozmawiać z głuchym człowiekiem? Można rozmawiać z człowiekiem, który zabija swoich oponentów politycznych?” – zapytał.

„My zaproponowaliśmy rozmowy, na których może się on (Putin) zgodzić, że przegrał tę wojnę i że był to błąd. Dla niego jest to mała, a dla nas – ogromna tragedia. I dla całego świata ta tragedia jest jasna. Dlatego powinna być sprawiedliwość w tej kwestii” – powiedział.

Wcześniej, występując na niedzielnym forum „Ukraina. 2024 rok”, którego częścią była konferencja prasowa Zełenskiego, szef jego kancelarii Andrij Jermak zapowiedział Szczyt Pokojowy w Szwajcarii, na który Ukraina zamierza zaprosić przedstawicieli 160 krajów.

Zełenski wyraził opinię, że przekazanie Ukrainie zamrożonych rosyjskich aktywów mogłoby przyspieszyć zwycięstwo jego kraju, gdyż – jak zauważył – „pieniądze to słabe miejsce Putina”.

„Jeśli wszyscy się za to wezmą i zamrożone aktywy zostaną przekazane Ukrainie, to sądzę, że silnie go to osłabi. Będzie wtedy dzwonił do wszystkich, nie tylko do mnie. I będzie szukał sposobu, jak zakończyć tę wojnę” – oświadczył.

Prezydent Ukrainy mówił także o tegorocznych wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.

„Będzie nam bardzo trudno w marcu, kwietniu, kiedy będziemy przechodzili przez fale wydarzeń politycznych, finansowych i różnego rodzaju nacisków. Rosja będzie przygotowywać się do działań kontrofensywnych, a my będziemy przygotowywali się do ich ataków. (…) Przełomowym momentem będą wybory w USA i po nich zrozumiemy, co będzie działo się po nich” – powiedział Zełenski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Prezydent Zełenski: w wojnie z Rosją zginęło 31 tys. naszych żołnierzy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.