Prezydent Zurabiszwili: nad krajem zawisa widmo Rosji

Prezydent Zurabiszwili: nad krajem zawisa widmo Rosji
fot. PAP/EPA/IRAKLI GEDENIDZE / POOL
PAP

Nad Gruzją zawisa widmo Rosji - powiedziała gruzińska prezydent Salome Zurabiszwili w niedzielę, w dniu Święta Niepodległości w tym kraju. Najważniejsze święto państwowe odbywa się na tle politycznego kryzysu w związku z kontrowersyjną ustawą o tzw. zagranicznych agentach.

"Podczas gdy niepodległość Gruzji i jej europejska przyszłość wydają się być zagrożone, nie należy poddawać się poczuciu beznadziei, ten kraj i jego niepodległość jest podarowana przez was, obywateli tego kraju" - oświadczyła Zurabiszwili.

Prezydent podczas uroczystości z okazji państwowego święta podkreśliła, że "partnerstwo i zbliżenie z Europą i Ameryką to prawdziwy sposób utrzymania i wzmocnienia niepodległości i pokoju". Zaznaczyła, że uważa za swój obowiązek zrobienie wszystkiego na rzecz europejskiej przyszłości Gruzji.

Powiedziała też, że nikt nie zmusi gruzińskiego narodu do życia w kajdanach innego kraju i według czyichś dogmatów.

DEON.PL POLECA

Portal Echo Kawkaza zaznacza, że w tym roku obchody odbywają się na tle politycznego kryzysu: władze zorganizowały swój program uroczystości, oddzielne wydarzenia są w planach prezydent, a przeciwnicy tzw. rosyjskiej ustawy zaplanowali na wieczór demonstrację.

Zurabiszwili zawetowała kontrowersyjną ustawę o tzw. zagranicznych agentach. Partia rządząca ma jednak wystarczającą liczbę głosów, by odrzucić prezydenckie weto. Izba ma rozpocząć tę procedurę 27 maja.

W związku z ustawą od kwietnia w Gruzji trwają masowe protesty. Według krytyków umożliwi ona władzom zniszczenie społeczeństwa obywatelskiego i wprowadzenie autorytarnego modelu rządów w stylu rosyjskim.

106 lat temu Gruzja ogłosiła niepodległość od Imperium Rosyjskiego, później jednak republika została zsowietyzowana. W tym roku Tbilisi świętuje 33. rocznicę odzyskania niepodległości po upadku ZSRR.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Prezydent Zurabiszwili: nad krajem zawisa widmo Rosji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.