Projekty turystyczne pogranicza Polski i Białorusi

Projekty turystyczne pogranicza Polski i Białorusi (fot. flickr.com/ Edith Maracle)
PAP / ad

Nowe trasy turystyczne pokazujące tradycję i kulturę pogranicza polsko-białoruskiego, a także centra informacji turystycznej, powstaną w ramach projektów realizowanych w województwie podlaskim oraz Grodzieńszczyźnie na Białorusi. Zostaną dofinansowane z UE.

Głównym partnerem po polskiej stronie jest Suwalska Izba Rolniczo-Turystyczna, która ma otrzymać dofinansowanie unijne dofinansowanie dwóch projektów.

Planowane kwoty dofinansowania, to ponad 1,5 mln euro ze środków unijnych "Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013" - poinformowała dyrektor Izby Elżbieta Niedziejko. Stanowi to blisko 90 proc. całego budżetu projektów.

DEON.PL POLECA

W Podlaskiem projekty będą realizowane na terenie trzech powiatów: suwalskiego, augustowskiego i sejneńskiego. Partnerami Suwalskiej Izby są instytucje z Grodzieńszczyzny na Białorusi, m.in. władze obwodu grodzieńskiego i Państwowy Uniwersytet im. Janki Kupały w Grodnie.

Jak powiedziała prezes Niedziejko, realizacja projektów może się rozpocząć najwcześniej w lipcu. Dodała, że jeszcze w tym miesiącu powinny zostać podpisane stosowne umowy.

Projekt pod nazwą "Wędrówka w etnobajkę" ma otrzymać ponad 1,2 mln euro dofinansowania, zaś "Komunikacja bez granic" - prawie 300 tys. euro. Niedziejko podkreśliła, że dzięki tym projektem będzie możliwy dalszy rozwój turystyki transgranicznej trzech podlaskich powiatów oraz Grodzieńszczyzny.

W ubiegłym roku zakończył się dwuletni projekt "Nieznana Europa", którego celem było "turystyczne zaktywizowanie" Grodzieńszczyzny. W jego ramach powstały m.in. transgraniczne szlaki piesze i rowerowe, przewodnik po tym terenie oraz pierwsza wypożyczalnia rowerów i kajaków w okolicach Grodna.

Niedziejko powiedziała, że obecny projekt "Komunikacja bez granic" zakłada m.in. powstanie na Grodzieńszczyźnie centrów informacji turystycznej (obecnie działa tylko jeden punkt w Grodnie). Dzięki temu, współpracując z punktami na terenie trzech polskich powiatów, będzie możliwa wymiana turystycznych propozycji po obu stronach granicy oraz ich promocja.

Powstanie też nowy punkt informacji na jeziorze Wigry. Będzie to sezonowy "pływający punkt" - usytuowany na początku szlaku kajakowego - pomoże "zagubionym" turystom. Dodatkowo polskie centra zostaną wyposażone m.in. w terminale internetowe, z których będą mogli korzystać turyści, np. sprawdzić rozkład jazdy autobusów.

Drugi z projektów, "Wędrówka w etnobajkę", będzie realizowany w ciągu dwóch lat i ma podnieść atrakcyjność regionu transgranicznego poprzez włączenie elementów etnograficznych do turystyki. "Jest to region pogranicza, który jest bogaty w przeszłość historyczną, którą tworzą różne narody, różne kultury i różne religie" - powiedziała Niedziejko.

W ramach projektu powstanie przewodnik, zawierający opisy nowych tras turystycznych po obu stronach granicy a także tras transgranicznych, dzięki którym będzie można poznać historię i kulturę tych terenów.

W tym celu powstanie spis m.in. placówek muzealnych, tradycji, rękodzieła, folkloru, legend czy baśni związanych z tymi regionami. Mają też być przygotowane miejsca, w których - za pomocą baśni i legend - turyści będą mogli poznać historię regionu.

Na Grodzieńszczyźnie zostaną zmodernizowane dwa muzea etnograficzne: w Hudziewiczach i Grodnie. "Multimedia mają przyciągnąć dzisiejszego turystę, któremu nie wystarczą jedynie obrazki czy rysunki" - podkreśliła Niedziejko.

Dodatkowo, w ramach nowych tras turystycznych na Grodzieńszczyźnie zostaną oznaczone miejsca, gdzie w ciekawy sposób prezentowana jest, a związana z baśniowością, twórczość ludowa - rękodzielnicza czy rzemieślnicza.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Projekty turystyczne pogranicza Polski i Białorusi
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.