Protest rolników w Warszawie: Precz z zielonym ładem - zbrodniczym dla Polski układem. Co na to resort rolnictwa?
W piątkowy wieczór w Warszawie zakończył się wielki protest rolników. Demonstracja odbyła się w dniu oficjalnej inauguracji polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Przedstawiciele pięciu organizacji zrzeszających rolników przeszli ulicami stolicy. Były utrudnienia w ruchu i zmiany w komunikacji miejskiej.
Protest rolników w dniu oficjalnej inauguracji polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
Protest w Warszawie miał charakter międzynarodowy.
Rolnicy wyszli na ulice stolicy z hasłem „pięć razy nie”. W ten sposób chcieli pokazać swój sprzeciw m.in. wobec importu płodów rolnych z Ukrainy, zielonego ładu czy tzw. umowy Mercosur, czyli de facto importu płodów rolnych z państw Ameryki Południowej.
Wraz z rolnikami protestowali przedstawiciele środowisk łowieckich, którym nie podoba się unijna i rządowa polityka wobec lasów i łowiectwa.
Protest rozpoczął się o 14.00 pikietą przed budynkiem przedstawicielstwa Komisji Europejskiej na ul. Jasnej.
Protest rolników w Warszawie. My jesteśmy już na miejscu tj. przy ul. Jasnej. Powoli gromadzą się protestujący.
— farmer.pl (@farmer_pl) January 3, 2025
RELACJA NA ŻYWO na https://t.co/FZ15HpdOtj@wnppl @ParlamentarnyPL @PSamorzadowy pic.twitter.com/p2ajhMehlD
– Uważamy, że to jest dewastacja polskiej gospodarki, leśnictwa, łowiectwa i również rolnictwa, które coraz bardziej odczuwa te zmiany – powiedział reporterowi RMF FM – Paweł Budzyński, myśliwy z ruchu „Wspólna Sprawa”.
Wiemy, że delegacja rolników została wpuszczona do przedstawicielstwa Komisji Europejskiej i przekazała przedstawicielom komisji petycję, w której domagają się m.in. zatrzymania Zielonego Ładu i umowy handlowej UE z Mercosur, czyli krajami Ameryki Południowej.
Wcześniej, jeden z uczestników protestu powiedział PAP, że z powodu nieobecności Ursuli von der Leyen w Warszawie, delegacja rolników zaproponowała spotkanie z przewodniczącą Komisji Europejskiej w innym terminie, ale nie otrzymali odpowiedzi.
Co na to resort rolnictwa?
Jak poinformował w piątek resort rolnictwa odnosząc się do protestu, minister Czesław Siekierski oczekuje od protestujących złożenia szczegółowych postulatów.
Siekierski, cytowany w komunikacie ministerstwa, przypomniał, że polski rząd jednoznacznie opowiada się przeciwko zawarciu umowy z Mercosur w kwestiach dotyczących rolnictwa i że stara się zbudować mniejszość blokującą tę umowę, z Francją oraz innymi krajami.
Odnośnie postulatu wstrzymania importu z Ukrainy Siekierski stwierdził, że „niekontrolowany import towarów i zbóż” został zatrzymany, a sytuacja na granicy jest kontrolowana i monitorowana.
Minister zaznaczył, że na wniosek polskiego rządu i przy poparciu protestujących rolników Komisja Europejska i Parlament Europejski zmieniły regulacje Zielonego Ładu, upraszczając i łagodząc „nieracjonalne zapisy”.
Stanowisko Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi @CzSiekierski w sprawie rolniczych protestów organizowanych w dniu 03 stycznia 2025 r.
— Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (@MRiRW_GOV_PL) January 3, 2025
Protestujący rolnicy sformułowali wcześniej 5⃣ głównych żądań. Przedstawione przez rolników oczekiwania wymagają merytorycznego odniesienia i…
RMF FM24/x.com/PAP/dm
Skomentuj artykuł