Przełom w transplantologii. Przeszczep świńskiej nerki do ciała człowieka
Chirurdzy z Nowego Jorku przeszczepili człowiekowi nerkę pobraną z genetycznie zmodyfikowanej świni. Ludzki organizm nie odrzucił narządu i podjął swoje funkcje. Udany przeczep świńskiej nerki może być przełomem w transplantologii.
Niedobór narządów niezbędnych do przeszczepów stanowi jeden z największych problemów medycznych od wielu lat. Okazuje się, że poza ludźmi najlepszymi dawcami organów dla człowieka są świnie.
Nowojorscy chirurdzy poddali operacji pacjentkę z oznakami dysfunkcji nerek. Jej rodzina zgodziła się na eksperyment, zanim jeszcze odłączono kobietę od aparatury podtrzymującej życie. Przez trzy dni nerka świni była przymocowana do naczyń krwionośnych pacjentki i utrzymywana poza jej ciałem.
Przeszczep nerki przeprowadzono w szpitalu Langone Health w Nowym Jorku. Narząd do transplantacji pochodził od genetycznie zmodyfikowanej świni. Geny zwierzęcia poddano modyfikacji w taki sposób, że jego tkanki nie zawierały już molekuły powodującej niemal natychmiastowe odrzucenie przeszczepu.
- Wyniki testów przeszczepionej nerki wyglądały całkiem normalnie - ocenił chirurg transplantolog dr Robert Montgomery kierujący zabiegiem. Jego zdaniem nerka świni produkowała tyle moczu, ile można by oczekiwać od przeszczepionej ludzkiej. Przede wszystkim zaś nie dostrzeżono oznak odrzucenia przeszczepu.
- Nieprawidłowy poziom kreatyniny (…) wrócił do normy po przeszczepie – akcentował Montgomery.
Źródło: PAP / dzienniknaukowy.pl / tk
Skomentuj artykuł