Przełomowa operacja w Chinach. Pacjentowi zdalnie usunięto żołądek

Przełomowa operacja w Chinach. Pacjentowi zdalnie usunięto żołądek
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Chińscy lekarze, korzystający ze robota i technologii 5G, zdalnie usunęli żołądek osobie z nowotworem tego narządu. Technologia sprawdziła się doskonale, a pacjent szybko wrócił zdrowia.

Specjaliści z chińskiego Hebei Medical University przypominają, że rak żołądka to piąty pod względem powszechności nowotwór złośliwy i czwarta najczęstsza przyczyna śmierci związana z nowotworami. Pilnie potrzebne są więc innowacyjne rozwiązania, które pomogą lepiej sobie radzić z chorobą – podkreślają.

DEON.PL POLECA
W pionierskim zabiegu, opisanym na łamach magazynu "Intelligent Surgery" chiński zespół przeprowadził zdalną operację usunięcia żołądka u 51-letniego pacjenta z nowotworem w drugim stadium. Chirurgiczny robot sterowany był za pośrednictwem komórkowego połączenia 5G.

Wcześniejsze badania pokazały, że można prowadzić w ten sposób operacje urologiczne i ortopedyczne. Jednak w przypadku żołądka prowadzono dotąd tylko badania na zwierzętach i ciałach zmarłych.

Zespół odpowiedzialny za przełomowy zabieg informuje, że opóźnienie reakcji robota związane z zastosowaniem telekomunikacji było minimalne, a pacjent szybko wrócił do zdrowia, bez żadnych komplikacji.

- To pierwsze kliniczne testy tej technologii, które wstępnie pokazały jej skuteczność i bezpieczeństwo. Wierzymy, że uzyskane w tym badaniu wyniki będą stanowiły mocne fundamenty pod przyszłe zastosowania telemedycyny w leczeniu pacjentów z rakiem żołądka – podkreśla kierujący zespołem prof. Qun Zhao.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jan Świtała

Jak pomóc i nie z… zawalić

Ostra imprezka, niekoniecznie w Dąbrowie Górniczej, i kilka niebieskich tabletek, czyli wyzwanie ponad siły męskiego serduszka. Złamana noga, którą harcerze ustabilizowali, przywiązując babcię do ławki. Wesoły Grek na melanżu,...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Przełomowa operacja w Chinach. Pacjentowi zdalnie usunięto żołądek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.