Przełomowa operacja w Chinach. Pacjentowi zdalnie usunięto żołądek
Chińscy lekarze, korzystający ze robota i technologii 5G, zdalnie usunęli żołądek osobie z nowotworem tego narządu. Technologia sprawdziła się doskonale, a pacjent szybko wrócił zdrowia.
Specjaliści z chińskiego Hebei Medical University przypominają, że rak żołądka to piąty pod względem powszechności nowotwór złośliwy i czwarta najczęstsza przyczyna śmierci związana z nowotworami. Pilnie potrzebne są więc innowacyjne rozwiązania, które pomogą lepiej sobie radzić z chorobą – podkreślają.
W pionierskim zabiegu, opisanym na łamach magazynu "Intelligent Surgery" chiński zespół przeprowadził zdalną operację usunięcia żołądka u 51-letniego pacjenta z nowotworem w drugim stadium. Chirurgiczny robot sterowany był za pośrednictwem komórkowego połączenia 5G.
Wcześniejsze badania pokazały, że można prowadzić w ten sposób operacje urologiczne i ortopedyczne. Jednak w przypadku żołądka prowadzono dotąd tylko badania na zwierzętach i ciałach zmarłych.
Zespół odpowiedzialny za przełomowy zabieg informuje, że opóźnienie reakcji robota związane z zastosowaniem telekomunikacji było minimalne, a pacjent szybko wrócił do zdrowia, bez żadnych komplikacji.
- To pierwsze kliniczne testy tej technologii, które wstępnie pokazały jej skuteczność i bezpieczeństwo. Wierzymy, że uzyskane w tym badaniu wyniki będą stanowiły mocne fundamenty pod przyszłe zastosowania telemedycyny w leczeniu pacjentów z rakiem żołądka – podkreśla kierujący zespołem prof. Qun Zhao.
Źródło: PAP / tk
Skomentuj artykuł