Raport: Kraków pozostaje znaczącym ośrodkiem dla globalnej branży IT
Kraków pozostaje znaczącym ośrodkiem dla globalnej branży IT - wskazuje raport o rynku IT w stolicy Małopolski. Firmy z tego sektora zatrudniają w Krakowie ok. 55 tys. specjalistów, a w ciągu ostatniego roku przybyło tam ok. 40 międzynarodowych podmiotów.
Tegoroczny raport „Krakow IT Market Report” został opracowany przez firmę konsultingową MOTIFE oraz stowarzyszenie ASPIRE, zrzeszające firmy z sektora biznesowo-technologicznego w Krakowie.
Wśród głównych wniosków raportu na 2023 rok znalazło się stwierdzenie, że stolica Małopolski pozostaje znaczącym ośrodkiem dla globalnej branży IT a to, gdzie ulokowany jest biznes ma znaczenie dla sukcesu firmy.
Wg prezesa MOTIFE Michała Piątkowskiego obserwacje zawarte w tegorocznej edycji raportu o rynku IT w Krakowie wskazują na ciągłe dojrzewanie sektora IT w tym mieście.
- Stolica Małopolski, niegdyś będąca lokalnym ośrodkiem, osiągnęła pozycję jednego z najatrakcyjniejszych miast na mapie specjalistów IT w Europie - ocenił.
Wg autorów raportu pozycja Krakowa na rynku IT pozostaje silna pomimo zmian, jakie wniosła popularyzacja pracy zdalnej i hybrydowej w związku z pandemią.
Według opracowania w Krakowie pracuje ok. 55 tys. specjalistów IT, co stanowi znaczącą część z 360 tys. osób zatrudnionych w tym sektorze w Polsce. Liczba ta rośnie z roku na rok o około 10 proc.
W stolicy Małopolski - wskazano - pojawiło się w ostatnim roku ok. 40 nowych międzynarodowych firm, w tym Volvo, First Advantage czy Kaseya, czyli dwukrotnie więcej niż w roku 2021. W tym samym okresie zarejestrowano również 40 ukraińskich spółek informatycznych, które przeniosły się tam z powodu wojny.
Z raportu wynika że największym pracodawcą w sektorze IT w Krakowie jest HSBC z branży finansowej, który zatrudnia 2,5 tys. specjalistów. Poza tym w gronie pięciu największych pracodawców IT znajdują się: Comarch, Aptiv, EPAM Systems i Motorola Solutions – łącznie firmy te zatrudniają ponad 10 tys. pracowników IT.
Stolica Małopolski - zauważono w raporcie - nadal przyciąga gigantów technologicznych, czego przykładem jest firma Google, która po kilku latach nieobecności otworzyła tam znów swoje biuro, gdzie rozwija platformę Google Cloud.
Ponadto w Krakowie tworzy swoje oprogramowanie 19 międzynarodowych firm o statusie jednorożca, czyli prywatnych firm IT wycenianych na ponad miliard dolarów, tym samym jeszcze mocniej podkreślając atrakcyjność miasta jako ośrodka technologicznego.
PAP/dm
Skomentuj artykuł