Raport: Kraków pozostaje znaczącym ośrodkiem dla globalnej branży IT

Raport: Kraków pozostaje znaczącym ośrodkiem dla globalnej branży IT
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/dm

Kraków pozostaje znaczącym ośrodkiem dla globalnej branży IT - wskazuje raport o rynku IT w stolicy Małopolski. Firmy z tego sektora zatrudniają w Krakowie ok. 55 tys. specjalistów, a w ciągu ostatniego roku przybyło tam ok. 40 międzynarodowych podmiotów.

Tegoroczny raport „Krakow IT Market Report” został opracowany przez firmę konsultingową MOTIFE oraz stowarzyszenie ASPIRE, zrzeszające firmy z sektora biznesowo-technologicznego w Krakowie.

Wśród głównych wniosków raportu na 2023 rok znalazło się stwierdzenie, że stolica Małopolski pozostaje znaczącym ośrodkiem dla globalnej branży IT a to, gdzie ulokowany jest biznes ma znaczenie dla sukcesu firmy.

Wg prezesa MOTIFE Michała Piątkowskiego obserwacje zawarte w tegorocznej edycji raportu o rynku IT w Krakowie wskazują na ciągłe dojrzewanie sektora IT w tym mieście. 

- Stolica Małopolski, niegdyś będąca lokalnym ośrodkiem, osiągnęła pozycję jednego z najatrakcyjniejszych miast na mapie specjalistów IT w Europie - ocenił.

Wg autorów raportu pozycja Krakowa na rynku IT pozostaje silna pomimo zmian, jakie wniosła popularyzacja pracy zdalnej i hybrydowej w związku z pandemią.

Według opracowania w Krakowie pracuje ok. 55 tys. specjalistów IT, co stanowi znaczącą część z 360 tys. osób zatrudnionych w tym sektorze w Polsce. Liczba ta rośnie z roku na rok o około 10 proc.

W stolicy Małopolski - wskazano - pojawiło się w ostatnim roku ok. 40 nowych międzynarodowych firm, w tym Volvo, First Advantage czy Kaseya, czyli dwukrotnie więcej niż w roku 2021. W tym samym okresie zarejestrowano również 40 ukraińskich spółek informatycznych, które przeniosły się tam z powodu wojny.

Z raportu wynika że największym pracodawcą w sektorze IT w Krakowie jest HSBC z branży finansowej, który zatrudnia 2,5 tys. specjalistów. Poza tym w gronie pięciu największych pracodawców IT znajdują się: Comarch, Aptiv, EPAM Systems i Motorola Solutions – łącznie firmy te zatrudniają ponad 10 tys. pracowników IT.

Stolica Małopolski - zauważono w raporcie - nadal przyciąga gigantów technologicznych, czego przykładem jest firma Google, która po kilku latach nieobecności otworzyła tam znów swoje biuro, gdzie rozwija platformę Google Cloud.

Ponadto w Krakowie tworzy swoje oprogramowanie 19 międzynarodowych firm o statusie jednorożca, czyli prywatnych firm IT wycenianych na ponad miliard dolarów, tym samym jeszcze mocniej podkreślając atrakcyjność miasta jako ośrodka technologicznego.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Raport: Kraków pozostaje znaczącym ośrodkiem dla globalnej branży IT
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.