Rok 2025 będzie Rokiem Tischnera. Senat podjął uchwałę, nikt nie był przeciw

Rok 2025 będzie Rokiem Tischnera. Senat podjął uchwałę, nikt nie był przeciw
Działacz społeczny Kazimierz Tischner na sali obrad podczas posiedzenia izby, 29 października 2024 w Warszawie. Senat podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2025 Rokiem ks. prof. Józefa Tischnera. Fot. PAP / Paweł Supernak
PAP / mł

Senat podjął we wtorek uchwałę o ustanowieniu roku 2025 Rokiem ks. prof. Józefa Tischnera. W uchwale oceniono, że Tischner "przez całe życie budował mosty między różnymi środowiskami i nurtami umysłowymi, a jego działalność i dziedzictwo zachowują wartość zarówno w kontekście religijnym, jak i świeckim".

Za uchwałą opowiedziało się 78 senatorów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

"Prostota, szczerość, odwaga i solidarność"

"Józef Tischner urodził się 12 marca 1931 r. w Starym Sączu, w rodzinie nauczycielskiej. Wychował się w podhalańskiej Łopusznej, której góralska kultura miała duży wpływ na Jego filozofię. Po ukończeniu szkoły średniej w Nowym Targu wstąpił do seminarium duchownego w Krakowie. Studiował filozofię i teologię na Akademii Teologii Katolickiej oraz Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie obronił pracę doktorską z filozofii, napisaną pod kierunkiem Romana Ingardena. W 1955 r. przyjął święcenia kapłańskie, jednocześnie rozwijając swoje zainteresowania filozoficzne, które doprowadziły go do personalizmu oraz fenomenologii" - napisano w uchwale.

DEON.PL POLECA

Jak dodano, Tischner "stał się aktywnym uczestnikiem życia intelektualnego i cenionym wykładowcą filozofii na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie". "Jednym z kluczowych zagadnień, które poruszał, była problematyka dramatu egzystencjalnego oraz relacja ludzkiej wolności i odpowiedzialności. Ważnym rysem jego życia i twórczości było przywiązanie do góralskiej tradycji, której wartości – prostota, szczerość, odwaga i solidarność – doskonale wyrażają istotę człowieczeństwa" - podkreślono.

"Pracą naukową i działalnością społeczną dawał świadectwo Ewangelii"

Przypomniano, że z uwagi na prezentowane przekonania, Tischner uważany był za kapelana "Solidarności". "Wykorzystywał swoje umiejętności retoryczne, by kształtować emocje i entuzjazm tego nowego ruchu na fundamencie chrześcijaństwa. Wykazał, że istotą solidarności jest spontaniczny akt moralny wynikający z sumienia i stanowiący reakcję na konkretną krzywdę lub potrzebę drugiego człowieka. Jego zaangażowanie w posługę duszpasterską oraz oddanie ideałom +Solidarności+ uczyniły zeń wzór aktywnego filozofa chrześcijańskiego, który całą swoją pracą naukową i działalnością społeczną dawał świadectwo Ewangelii" - oceniono.

Zaznaczono, że "jego etyka solidarności, kluczowa w walce z reżimem komunistycznym w Polsce, również dziś umożliwia głębsze zrozumienie moralnych fundamentów demokracji". "W swoich dziełach niejednokrotnie podkreślał potrzebę odpowiedzialności społecznej, dialogu i współpracy, akcentując konieczność budowy społeczeństwa hołdującego wartościom etycznym" - czytamy w uchwale.

Rok 2025 będzie Rokiem ks. prof. Józefa Tischnera 

Józef Tischner zmarł w Krakowie 28 czerwca 2000 roku, pozostawiając po sobie bogaty dorobek intelektualny, który do dziś inspiruje czytelników do refleksji nad istotą człowieczeństwa, wolności, solidarności i odpowiedzialności.

"Jego prace, takie jak +Etyka Solidarności+, +Filozofia Dramatu+, +Spór o istnienie człowieka+ czy +Historia filozofii po góralsku+, mają trwałe znaczenie dla polskiej myśli filozoficznej i życia społecznego. Józef Tischner, jako wybitna postać polskiej filozofii i duchowości, przez całe życie budował mosty między różnymi środowiskami i nurtami umysłowymi. Jego działalność i dziedzictwo zachowują wartość zarówno w kontekście religijnym, jak i świeckim, a filozofia człowieka i solidarności pozostaje inspiracją w wielu współczesnych debatach" - podkreślono.

Uchwała głosi, że "Senat, mając na uwadze wybitne osiągnięcia ks. prof. Józefa Tischnera – jednego z najważniejszych polskich filozofów, duchownych i intelektualistów, postanawia w 25. rocznicę jego śmierci ustanowić rok 2025 Rokiem ks. prof. Józefa Tischnera".

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Ponikło

Poruszająca książka o ostatnich latach życia ks. prof. Józefa Tischnera

Przez lata przekazywał nam mądrość ludzi gór, bo jak wiadomo greccy filozofowie to też górale. Niósł ciężkie brzemię nauczyciela solidarności. Pokazywał, jak myśleć według wartości...

Skomentuj artykuł

Rok 2025 będzie Rokiem Tischnera. Senat podjął uchwałę, nikt nie był przeciw
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.