Rosyjski historyk o Smoleńsku. "Putin byłby zdolny do wydania rozkazu zamachu na polskiego prezydenta"

Rosyjski historyk o Smoleńsku. "Putin byłby zdolny do wydania rozkazu zamachu na polskiego prezydenta"
Fot. PAP/EPA/MIKHAIL METZEL / SPUTNIK / KREMLIN POOL
PAP/ kb

"Z psychologicznego punktu widzenia, Putin byłby zdolny do wydania takiego rozkazu. Miał również powody polityczne do podjęcia decyzji o zamachu" - mówi w rozmowie z PAP Jurij Felsztinski – rosyjski historyk, współautor książki "Wysadzić Rosję. Kulisy intryg FSB".

Rosyjski historyk o katastrofie smoleńskiej

Rozmowę z Jurijem Felsztinskim przeprowadził w czwartek Michał Szukała z PAP. Dziennikarz zapytał rosyjskiego historyka o możliwy scenariusz katastrofy smoleńskiej.

"W mojej opinii, z psychologicznego punktu widzenia, Putin byłby zdolny do wydania takiego rozkazu. Miał również powody polityczne do podjęcia decyzji o zamachu. Pamiętajmy, że nie byłaby to pierwsza tego rodzaju próba podczas rządów Putina. Przypomnijmy, że rosyjskie służby specjalne otruły kandydata na prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenkę - mówi Felsztinski. "Dziś już wiadomo, że to FSB stało za tym zamachem. Po 24 lutego 2022 r. nie ma wątpliwości, że Putin byłby zdolny do przeprowadzenia takiej operacji jak zamach na polskiego prezydenta" - dodaje.

Agresja Rosji na Ukrainę to początek III wojny światowej

W książce „III wojna światowa? Bitwa o Ukrainę” Jurij Felsztinski zacytował artykuł Andrieja Iłłarionowa z 7 marca 2014 r., w którym stwierdził on, że „tej nocy III wojna światowa stała się nieunikniona”. Jak jest obecne stanowisko rosyjskiego historyka w tej sprawie?

"Sądzę, że 24 lutego 2022 r. jest odpowiednikiem 1 września 1939 r. Obecne wydarzenia na Ukrainie są początkowym etapem III wojny światowej. Nie wierzę, że ten konflikt ograniczy się do obszaru Ukrainy" - mówi Felsztinski. "Przypuszczam też, że niemożliwy jest scenariusz afgański, czyli wojny trwającej dekadę, w trakcie której Ukraina będzie wspierana przez państwa zachodnie. Putin doprowadzi do rozszerzenia konfliktu. Jego kolejną ofiarą będzie Mołdawia, a później być może kraje bałtyckie" - dodaje.

Czy Rosja zaatakuje Polskę?

W rozmowie z PAP historyk został również zapytany, czy mogą spełnić się słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego z sierpnia 2008 r.: „Dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może przyjść czas na mój kraj, na Polskę”.

"Być może będzie to Polska, ale dziś widzimy, że Putin nie ma armii lądowej zdolnej do prowadzenia wojny z NATO. Jego siły konwencjonalne są zdolne co najwyżej do prowadzenia wojny z Ukrainą i Mołdawią lub ostatecznego podporządkowania Białorusi" - zauważa Felsztinski.

Historyk wskazał również co chce osiągnąć przez swoją agresywną politykę Władimir Putin. "Głównym celem obecnie prowadzonej wojny na Ukrainie, a potem w Mołdawii, jest nie tylko zniszczenie tych państw, ale również pokazanie, że Putin jest zdolny do wojny na każdym szczeblu. Kolejnym krokiem może być postawienie przez Rosję ultimatum, aby wszystkie kraje, które znalazły się w NATO po upadku Związku Sowieckiego, zostały z niego usunięte. Nie sądzę, aby NATO się na to zgodziło, i wówczas Putin rozpocznie działania odwetowe, które będą polegały m.in. na przerzuceniu broni atomowej na teren Białorusi i przeprowadzeniu uderzenia z jej terytorium - zauważa.

Kim jest Jurij Felsztinski?

Jurij Felsztinski to rosyjski dysydent, historyk. Wyemigrował ze Związku Sowieckiego w 1978 r. Wraz z Aleksandrem Litwinienką opublikował książkę „Wysadzić Rosję. Kulisy intryg FSB”, w której przedstawili dowody na prowokację Federalnej Służby Bezpieczeństwa, polegającą na przeprowadzeniu zamachów bombowych na budynki mieszkalne w Rosji w 1999 r. W 2015 r. ukazała się jego następna książka „Trzecia wojna światowa? Bitwa o Ukrainę”. Latem ukaże się po polsku kolejna książka Felsztinskiego – „Od Dzierżyńskiego do Putina. Służby specjalne Rosji w walce o dominację nad światem 1917–2036”.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Dobiecki

O czym nie mówi się głośno?

Kto odpowiada za śmierć 150 tysięcy Amerykanów? Komu grozi wojna domowa, a gdzie żyje się jak w więzieniu? Który region świata jest bardziej skomplikowany niż montaż mebli z Ikei?...

Skomentuj artykuł

Rosyjski historyk o Smoleńsku. "Putin byłby zdolny do wydania rozkazu zamachu na polskiego prezydenta"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.