Zamknięte żłobki i przedszkola, sklepy wielkopowierzchniowe i salony fryzjerskie. W kościołach - ograniczenia do 1 osoby na 20 metrów kwadratowych i zalecenie, by spędzić Wielkanoc w bardzo ścisłym gronie. To jedne z nowych obostrzeń, które zostają wprowadzone w Polsce od najbliższej soboty, 27 marca.
Dziś o godzinie 11 premier Mateusz Morawiecki przekazał najnowsze informacje dotyczące sytuacji w kraju oraz poinformował o nowych obostrzeniach. Obostrzenia mają obowiązywać przez najbliższe dwa tygodnie w tym w okresie Wielkanocy. Nowe zasady obejmą okres od tydzień poprzedzający Święta Wielkanocne i tydzień po świętach.
Ograniczenia w kościołach i sklepach do 1 osoby na 20 mkw
Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane zostaną zamknięte. W placówkach handlowych, na poczcie, targach, będą ograniczenia ilościowe. W sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych będzie to jedna osoba na 20 metrów kwadratowych. To samo podejście będzie stosowane w odniesieniu do kościołów. W kościele będzie mogła przebywać maksymalnie jedna osoba na 20 metrów kwadratowych, z zachowaniem odstępu 1,5 metra i obowiązkiem maseczki.
Żłobki i przedszkola zamknięte
Żłobki i przedszkola wprawdzie nie generują dużego przyrostu zachorowań, ale pozostaną zamknięte ze względu na dużą mobilność. Wyjątkiem są dzieci rodziców ze służb medycznych i porządkowych, które będą mogły do przedszkola chodzić.
Do 9 kwietnia zamknięte będą także salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz obiekty sportowe.
Co na Wielkanoc?
Rząd zaleca spędzanie świąt w wąskim gronie domowników i sugeruje pracę zdalną. Nie zostaną wprowadzone ograniczenia przemieszczania się.
Jak zaznaczał w środę premier Morawiecki, rząd podejmuje decyzje w oparciu o kilka parametrów jednocześnie. Po pierwsze to jest oczywiście tendencja dotycząca wzrostu zakażeń, czy w ogóle trend w obszarze zakażeń. Brana jest także pod uwagę liczba osób hospitalizowanych.
- Kolejna to ta najbardziej tragiczna, najsmutniejsza okoliczność, która wiąże się ze zgonami naszych obywateli. A jeszcze inna to liczba łóżek respiratorowych. Wreszcie bierzemy też pod uwagę to, co dzieje się w krajach nas otaczających - mówił w Wadowicach.
Również w środę minister zdrowia dr Adam Niedzielski i sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński wydali wspólny komunikat, w którym zaapelowali do wszystkich księży proboszczów o bardzo poważne podejście do obowiązujących zasad dotyczących liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach. Do wszystkich parafii zostanie skierowane pismo z wyraźnym wskazaniem ścisłego przestrzegania zasad sanitarno-epidemiologicznych.
Jak podało dziś rano Ministerstwo Zdrowia, w szpitalach przebywa 27 118 chorych na COVID-19, czyli o 607 osób więcej niż poprzedniej doby. Terapii respiratorowej wymaga 2 620 chorych. Resort poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowanych jest 36 231 łóżek i 3 473 respiratory.
W środę w szpitalach przebywało 26 511 chorych na COVID-19, we wtorek pacjentów było 26 075, w poniedziałek - 24 637, w niedzielę - 23 583, w sobotę - 23 293, w piątek zaś - 22 567. Odpowiednio w tych dniach terapii respiratorowej wymagało: 2 537 chorych w środę, 2 512 we wtorek, 2421 - w poniedziałek, 2 360 - w niedzielę, 2 315 - w sobotę i 2 245 chorych w piątek.
Na kwarantannie jest 434 991 osób. Wyzdrowiało dotąd 1 722 856 zakażonych. Ministerstwo Zdrowia podało, że mamy dziś 34 151 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. To absolutny rekord od początku epidemii w Polsce.
PAP/mł/kk
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł