Rząd wprowadza nowe obostrzenia. Jak spędzimy Wielkanoc?

Rząd wprowadza nowe obostrzenia. Jak spędzimy Wielkanoc?
Fot. Kancelaria Premiera/Facebook
8 miesięcy temu

Zamknięte żłobki i przedszkola, sklepy wielkopowierzchniowe i salony fryzjerskie. W kościołach - ograniczenia do 1 osoby na 20 metrów kwadratowych i zalecenie, by spędzić Wielkanoc w bardzo ścisłym gronie. To jedne z nowych obostrzeń, które zostają wprowadzone w Polsce od najbliższej soboty, 27 marca.  

Dziś o godzinie 11 premier Mateusz Morawiecki przekazał najnowsze informacje dotyczące sytuacji w kraju oraz poinformował o nowych obostrzeniach. Obostrzenia mają obowiązywać przez najbliższe dwa tygodnie w tym w okresie Wielkanocy. Nowe zasady obejmą okres od  tydzień poprzedzający Święta Wielkanocne i tydzień po świętach. 

Ograniczenia w kościołach i sklepach do 1 osoby na 20 mkw

Jak zaznaczał w środę premier Morawiecki, rząd podejmuje decyzje w oparciu o kilka parametrów jednocześnie. Po pierwsze to jest oczywiście tendencja dotycząca wzrostu zakażeń, czy w ogóle trend w obszarze zakażeń. Brana jest także pod uwagę liczba osób hospitalizowanych.
- Kolejna to ta najbardziej tragiczna, najsmutniejsza okoliczność, która wiąże się ze zgonami naszych obywateli. A jeszcze inna to liczba łóżek respiratorowych. Wreszcie bierzemy też pod uwagę to, co dzieje się w krajach nas otaczających - mówił w Wadowicach.

Również w środę minister zdrowia dr Adam Niedzielski i sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński wydali wspólny komunikat, w którym zaapelowali do wszystkich księży proboszczów o bardzo poważne podejście do obowiązujących zasad dotyczących liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach. Do wszystkich parafii zostanie skierowane pismo z wyraźnym wskazaniem ścisłego przestrzegania zasad sanitarno-epidemiologicznych.

Jak podało dziś rano Ministerstwo Zdrowia, w szpitalach przebywa 27 118 chorych na COVID-19, czyli o 607 osób więcej niż poprzedniej doby. Terapii respiratorowej wymaga 2 620 chorych. Resort poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowanych jest 36 231 łóżek i 3 473 respiratory.

W środę w szpitalach przebywało 26 511 chorych na COVID-19, we wtorek pacjentów było 26 075, w poniedziałek - 24 637, w niedzielę - 23 583, w sobotę - 23 293, w piątek zaś - 22 567. Odpowiednio w tych dniach terapii respiratorowej wymagało: 2 537 chorych w środę, 2 512 we wtorek, 2421 - w poniedziałek, 2 360 - w niedzielę, 2 315 - w sobotę i 2 245 chorych w piątek.

Na kwarantannie jest 434 991 osób. Wyzdrowiało dotąd 1 722 856 zakażonych. Ministerstwo Zdrowia podało, że mamy dziś 34 151 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. To absolutny rekord od początku epidemii w Polsce.

PAP/mł/kk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rząd wprowadza nowe obostrzenia. Jak spędzimy Wielkanoc?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.