Senat: głosowanie nad nowelą ustawy o ochronie zwierząt po godz. 22

Senat: głosowanie nad nowelą ustawy o ochronie zwierząt po godz. 22
(fot. Markus Spiske / Unsplash)
PAP / kk

W Senacie do godz. 22.00 we wtorek ogłoszona została przerwa pracach nad nowelą ustawy o ochronie zwierząt. Po przerwie senatorowie mają wysłuchać wspólnego stanowiska komisji ustawodawczej i rolnictwa do złożonych poprawek w debacie poprawek. Następnie mają się odbyć głosowania.

O godz. 20.45 rozpocznie się posiedzenie połączonych komisji - ustawodawczej i rolnictwa w celu zaopiniowania złożonych zmian legislacyjnych.

W debacie przed ogłoszeniem przerwy głos zabrał szef komisji rolnictwa Jerzy Chróścikowski (PiS). Podkreślił, że "poprawka rządu dotycząca uboju rytualnego drobiu jest nie do przyjęcia". "Jeśli nie będzie uwolnienia eksportu dla bydła, to będę zmuszony głosować przeciw (noweli). To jest jedna z najważniejszych poprawek dla rolników, którzy chcą mieć obrót" - oświadczył senator.

Jak podkreślił, domaga się poparcia poprawki senatora PiS Józefa Łyczaka, który chce wykreślenia z noweli zapisów ograniczających ubój rytualny.

Senat pracuje nad nowelą ustawy o ochronie zwierząt od godz. 9. Senatorowie wysłuchali stanowiska Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która opowiedziała się na poniedziałkowym posiedzeniu za odrzuceniem noweli w całości, a także stanowiska Komisji Ustawodawczej, która przyjęła w poniedziałek ponad 30 poprawek do noweli.

Następnie m.in. sprawozdawcy obu komisji odpowiadali na pytania senatorów, a senatorowie brali udział w debacie. Zostały także zgłoszone wnioski mniejszości oraz poprawki dotyczące m.in. wydłużenia vacatio legis niektórych przepisów noweli.

Poprawki zgłoszone we wtorek jako wnioski mniejszości, a zapowiedziane w poniedziałek przez premiera Mateusza Morawieckiego, zakładają, m.in. że zakaz hodowli zwierząt na futra oraz zmiany dotyczące uboju rytualnego wejdą w życie od 1 stycznia 2022 r. Poprawki dotyczą także m.in. rekompensat dla ograniczonych przez nowelę branż. Rekompensaty z budżetu państwa z tytułu ograniczenia lub zaprzestania działalności będą przysługiwać także rolnikom prowadzącym chów lub hodowlę zwierząt na ubój rytualny. Przewidują też zachowanie uboju rytualnego drobiu.

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych oraz ogranicza ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Piotr Jarecki, Tomasz Krzyżak

Czy Polska jest ziemią bez proroków?

Odważna, szczera i poruszająca rozmowa dziennikarza „Rzeczpospolitej” Tomasza Krzyżaka z biskupem Piotrem Jareckim. Nie tylko o polityce i relacjach państwo–Kościół, ale też o niespełnionych ambicjach, samotności i problemach księży.

...

Skomentuj artykuł

Senat: głosowanie nad nowelą ustawy o ochronie zwierząt po godz. 22
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.