SG: budowa zapory na granicy z Białorusią ma ruszyć pod koniec stycznia

SG: budowa zapory na granicy z Białorusią ma ruszyć pod koniec stycznia
PAP/dm

Do końca tygodnia ma wpłynąć dokumentacja techniczna od wykonawców na pierwsze odcinki zapory na granicy z Białorusią; około 25 stycznia oddamy place budowy, na których wykonawcy rozpoczną pracę - poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.

Straż Graniczna w ubiegłym tygodniu podpisała trzy umowy związane z budową zapory na granicy z Białorusią.

Roboty budowlane wykonają firmy Budimex oraz konsorcjum w składzie Unibep i spółka zależna Budrex.

Pierwszy z wymienionych wykonawców postawi zaporę na odcinkach o łącznej długości 105,5 km, a drugi - 80,7 km.

DEON.PL POLECA

Rzeczniczka SG powiedziała w poniedziałek, że do końca tygodnia ma wpłynąć dokumentacja techniczna od wykonawców na pierwsze fragmenty odcinków, nie krótsze niż 5 km.

- Około 25 stycznia zostaną oddane place budowy pod prowadzenie dalszych prac -poinformowała por. Michalska. Wtedy wykonawcy mają ruszyć z budową. Część granicy, na której stanie zapora, została podzielona na cztery odcinki. Prace będą na nich prowadzone jednocześnie, w systemie trzyzmianowym. Jak wyjaśniła rzeczniczka SG, zostaną zatem oddane cztery place budowy.

Por. Michalska zapowiedziała, że gdy budowa ruszy, Straż Graniczna na pewno zaprosi na miejsce dziennikarzy - do 1 marca przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, a wizyty mediów w tej strefie mają formę zorganizowaną i odbywają się w obecności SG.

Straż Graniczna przed tygodniem podpisała też umowę z konsorcjum trzech firm: Polimex Mostostal S.A., Mostostal Siedlce Sp. z o.o. i Węglokoks S.A., które wykona stalowe przęsła, czyli podstawowe elementy zapory. Według SG do budowy zostanie wykorzystanych ponad 50 tys. ton stali. 

MSWiA wylicza, że na wykonanie wszystkich prac zakontraktowano łącznie przeszło 1 mld 233 mln zł, z czego ponad 589 mln złotych to kwota wykonania stalowych przęseł, a ponad 644 mln zł - robót budowlanych.

Inwestycja - zgodnie z ustawą o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, która weszła w życie 4 listopada - jest celem publicznym. Nie są do niej stosowane przepisy odrębne, w tym m.in. prawa budowlanego, prawa wodnego, czy prawa ochrony środowiska. Do zamówień związanych z inwestycją nie stosuje się też Prawa zamówień publicznych, a kontrolę zamówień sprawuje CBA. Niejawne są informacje dotyczące konstrukcji, zabezpieczeń i parametrów technicznych zapory. Formalnym inwestorem jest komendant główny Straży Granicznej.

Kolejnym etapem związanym z budową zapory będzie podpisanie umów dotyczących bariery elektronicznej. W Ocenie Skutków Regulacji do projektu wspomnianej ustawy koszt perymetrii oszacowano na 115 mln złotych.

Zapora, o długości łącznie 186 km i wysokości ponad 5,5 m, ma być gotowa w czerwcu tego roku.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

SG: budowa zapory na granicy z Białorusią ma ruszyć pod koniec stycznia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.