Stadion Narodowy nazwany imieniem Kazimierza Górskiego
Stadion PGE Narodowy w Warszawie ma nowego patrona. Został nim legendarny trener Kazimierz Górski. - Dawał Polakom w bardzo trudnych latach ogromną nadzieję, prowadził swoje „Orły” do zwycięstw – powiedział premier Morawiecki podczas uroczystości nadania stadionowi imienia trenera.
Morawiecki podkreślił, że Górski był kimś więcej, niż tylko trenerem kadry narodowej.
- Był człowiekiem ogromnej skromności, a zarazem ogromnych ambicji, to bardzo piękne połączenie. Ze skromności też chyba dodawał, że był urodzony do zwycięstw. Każdy, kto pamięta lata 70, wie doskonale, że Kazimierz Górski dawał Polakom w trudnych bardzo latach ogromną nadzieję. Nadzieję na odzyskanie naszej wartości, również naszej wielkości, bo był wielkim polskim patriotą - mówił.
Szef rządu wskazał, że spojrzenie Górskiego na młodzież, na kształcenie młodzieży dawało nadzieję na lepszą przyszłość i polskiego sportu, i w ogóle Polski.
W imieniu rodziny Górskiego jego syn Dariusz podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że Stadion Narodowy będzie nosił imię Kazimierza Górskiego.
- Tak jak wiele osób było zaangażowanych w tamte sukcesy, bo ojciec sam tego nie zrobił, tak wiele osób było zaangażowanych, że ten stadion nosi jego imię. Wszystkim bardzo serdecznie dziękuję - powiedział Dariusz Górski.
W uroczystości nadania imienia Górskiego PGE Narodowemu oraz odsłonięcia specjalnej tablicy poświęconej wybitnemu trenerowi wzięli także udział m.in. jego byli podopieczni Jan Tomaszewski i Lesław Ćmikiewicz, współpracownicy, z Andrzejem Strejlauem na czele, czy były szef PZPN Michał Listkiewicz oraz obecny Cezary Kulesza.
Urodzony sto lat temu we Lwowie Górski w tym mieście rozpoczął przygodę z futbolem. W 1952 roku ukończył kurs trenerski w krakowskiej Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego, by po zakończeniu kariery zawodniczej zająć się pracą szkoleniową. Trenerem pierwszej reprezentacji Polski został w 1971 roku, a rok później biało-czerwoni odnieśli pierwszy wielki sukces zdobywając w Monachium złoty medal olimpijski. W 1974 roku zrobili furorę na mundialu rozgrywanym w RFN i zakończyli go na trzecim miejscu. W 1976 roku - także pod wodzą Górskiego - zostali wicemistrzami igrzysk w Montrealu.
W karierze klubowej po tytuł mistrza kraju sięgnął z Legią Warszawa, Panathinaikosem Ateny i trzykrotnie z Olympiakosem Pireus.
W plebiscycie tygodnika "Piłka Nożna" został uznany najlepszym trenerem 20. wieku, a w tym roku "Przegląd Sportowy" uznał go najwybitniejszym szkoleniowcem stulecia gazety. Przez UEFA Górski został uhonorowany najwyższym możliwym odznaczeniem - Rubinowym Orderem Zasługi. Zmarł w 2006 roku.
Źródło: PAP / tk
Skomentuj artykuł