Zakończyła się paraolimpiada w Tokio. Ile medali zdobyli polscy sportowcy?

PAP/ kb

Polscy sportowcy zdobyli 25 medali, w tym siedem złotych, w zakończonej w niedzielę paraolimpiadzie. Dla porównania, pięć lat temu w Rio de Janeiro wywalczyli ich 39, z czego dziewięć z najcenniejszego kruszcu.

Dorobek Biało-czerwonych w Japonii to 7 złotych, 6 srebrnych i 12 brązowych krążków, ale jeden prawdopodobnie zostanie odebrany. O stosowanie dopingu podejrzewani są kolarze torowi Marcin Polak i pilot Michał Ładosz, którzy uplasowali się na trzeciej pozycji na 4000 m.

Złote medale na paraolimpiadzie

Na najwyższym stopniu podium w Azji stawali lekkoatleci i tenisiści stołowi. W pchnięciu kulą wygrała Renata Śliwińska, w skoku w dal Karolina Kucharczyk, w rzucie dyskiem Piotr Kosewicz, w rzucie maczugą Róża Kozakowska, w biegu na 1500 metrów Barbara Bieganowska-Zając. Najlepsi w swojej dyscyplinie okazali się również pingpongiści Patryk Chojnowski w singlu oraz Natalia Partyka i Karolina Pęk w turnieju drużynowym.

W 2016 r. w Rio de Janeiro Polacy sięgnęli po 39 medali (9-18-12) i zajęli 10. miejsce w klasyfikacji (teraz 17.). W Brazylii ekipa Biało-czerwonych liczyła 101 osób, podczas gdy w 2012 roku w Londynie (36 medali, 14 złotych) i Tokio - po 90.