Zakończyła się paraolimpiada w Tokio. Ile medali zdobyli polscy sportowcy?

Zakończyła się paraolimpiada w Tokio. Ile medali zdobyli polscy sportowcy?
Fot. Fot. Bryan Turner / unsplash.com
PAP/ kb

Polscy sportowcy zdobyli 25 medali, w tym siedem złotych, w zakończonej w niedzielę paraolimpiadzie. Dla porównania, pięć lat temu w Rio de Janeiro wywalczyli ich 39, z czego dziewięć z najcenniejszego kruszcu.

Dorobek Biało-czerwonych w Japonii to 7 złotych, 6 srebrnych i 12 brązowych krążków, ale jeden prawdopodobnie zostanie odebrany. O stosowanie dopingu podejrzewani są kolarze torowi Marcin Polak i pilot Michał Ładosz, którzy uplasowali się na trzeciej pozycji na 4000 m.

Złote medale na paraolimpiadzie

Na najwyższym stopniu podium w Azji stawali lekkoatleci i tenisiści stołowi. W pchnięciu kulą wygrała Renata Śliwińska, w skoku w dal Karolina Kucharczyk, w rzucie dyskiem Piotr Kosewicz, w rzucie maczugą Róża Kozakowska, w biegu na 1500 metrów Barbara Bieganowska-Zając. Najlepsi w swojej dyscyplinie okazali się również pingpongiści Patryk Chojnowski w singlu oraz Natalia Partyka i Karolina Pęk w turnieju drużynowym.

W 2016 r. w Rio de Janeiro Polacy sięgnęli po 39 medali (9-18-12) i zajęli 10. miejsce w klasyfikacji (teraz 17.). W Brazylii ekipa Biało-czerwonych liczyła 101 osób, podczas gdy w 2012 roku w Londynie (36 medali, 14 złotych) i Tokio - po 90.

Gdzie następna paraolimpiada?

W klasyfikacji medalowej paraolimpiady w Tokio zwyciężyli Chińczycy. 

Szef IPC potwierdził, że igrzyska 17. Paraolimpiady w Paryżu w 2024 r. zaplanowane są w dniach 28 sierpnia - 8 września. "Do zobaczenia za trzy lata w Paryżu" - powiedziała burmistrz Paryża Anne Hidalgo.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Mary Fabyan Windeatt
24,90 zł

Siostro, to nie mogło się stać! - stwierdził ksiądz. - To wszystko było tylko snem.

Lecz siostra Katarzyna zaprzeczyła głową z dziecięcą pewnością.

- Ależ, ojcze! Widziałam Najświętszą Pannę, tak jak teraz widzę ciebie. Chciała,...

Skomentuj artykuł

Zakończyła się paraolimpiada w Tokio. Ile medali zdobyli polscy sportowcy?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.