Strata LOT za ubiegły rok - 157 mln zł

Strata LOT za ubiegły rok - 157 mln zł
(fot. BriYYZ/flickr.com/CC)
PAP / psd

Polskie Linie Lotnicze LOT odnotowały za ubiegły rok stratę w wysokości 157,1 mln zł netto - wynika z informacji resortu skarbu, przekazanej w środę. Strata na działalności podstawowej wyniosła ok. 115 mln zł. Są to dane przed audytem w spółce.

Z informacji przekazanych w środę posłom z sejmowej komisji skarbu wynika, że spółka za ubiegły rok uzyskała przychody z działalności podstawowej w wysokości 3 mld 306 mln zł, co stanowi wzrost o ok. 5 proc. w porównaniu do roku 2011. Koszty z działalności podstawowej za ub.r. wyniosły 3 mld 490 mln zł.

W 2012 r. spółka przewiozła ok. 4 mln 972 tys. pasażerów, co stanowi wzrost o ok. 7 proc. w stosunku do 2011 r.

Za 2011 rok spółka miała stratę w wysokości 145,7 mln zł.

Jak powiedział wiceminister skarbu Rafał Baniak, MSP chce, by projekt zmiany ustawy o LOT został wkrótce przyjęty przez rząd. "Minister skarbu jesienią 2012 roku wystąpił z inicjatywą zmiany prawa i uchylenia ustawy o PLL LOT. Projekt ten jest obecnie w trakcie prac rządowych. Intencją MSP jest, żeby ta nowela była przyjmowana przez Radę Ministrów razem z planem restrukturyzacyjnym LOT-u, co powinno nastąpić na jednym z najbliższych posiedzeń rządu" - podkreślił.

- W ocenie MSP niezbędne jest znalezienie dla LOT partnera biznesowego, czyli podmiotu, który mógłby wziąć udział albo w bezpośrednim nabyciu akcji LOT-u, albo byłby gotów wziąć udział w szeroko rozumianej restrukturyzacji i budowie nowego modelu biznesowego LOT-u - dodał Baniak.

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął w styczniu projekt ustawy w sprawie przekształceń własnościowych PLL LOT. MSP zaznaczało wtedy, że uchylenie ustawy o LOT nie będzie automatycznie skutkowało utratą kontroli nad przewoźnikiem przez Skarb Państwa.

Koszt uziemienia dreamlinerów LOT-u to ok. 8 mln zł

Koszty, jakie ponosi PLL LOT z powodu uziemienia dwóch należących do spółki samolotów Boeing 787 Dreamliner, to około 8 mln zł - poinformował w środę posłów komisji skarbu wiceminister skarbu Rafał Baniak.

Eksploatację 50 przekazanych przez producenta użytkownikom maszyn boeing 787, w tym dwóch dreamlinerów polskiego przewoźnika, wstrzymano w połowie stycznia.

- Dzisiaj mamy oszacowane to, że spółka nie może operować tymi samolotami uziemionymi, koszty z tego tytułu są na poziomie 8 mln zł - powiedział Baniak podczas posiedzenia komisji.

Z informacji przekazanych w środę przez resort skarbu wynika, że bez kosztów reklamacji pasażerskich oraz utraconych korzyści strata za jeden dzień przestoju dwóch boeingów 787 to około 50 tys. dolarów.

- Zarówno władze polskie, jak i sama spółka są w ciągłym kontakcie z Boeingiem na temat zabezpieczenia finansowego i operacyjnego w PLL LOT - zaznaczył Baniak.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Strata LOT za ubiegły rok - 157 mln zł
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.