Studenci AWF zabiorą dzieci w Himalaje

PAP/PR

Finałem przedsięwzięcia studentów katowickiej AWF "Za hałdy w Himalaje" będzie wyjazd sześciorga "dzieci ulicy" z województwa śląskiego w najwyższe góry świata w maju 2011 roku.

Cały projekt obejmuje także trwającą we wrześniu wizytę nepalskich przewodniczek w Polsce, uczestnictwo katowickich studentów w Everest Marathon oraz próbę zdobycia Mount Everestu przez rektora uczelni (noszącej imię Jerzego Kukuczki) Zbigniewa Waśkiewicza.

"Chcemy dotrzeć do dzieci trudnych, bo każdy w życiu powinien mieć szansę. Pojadą w Himalaje, gdzie zobaczą, jak żyją i uczą się rówieśnicy. To może być dla nich pozytywny impuls. Najtrudniejszy dla nas będzie etap selekcji. W początkowej fazie wyłonimy kilkadziesiąt osób, które wezmą udział w szkoleniu na naszej uczelni. A swoją próbą wejścia na szczyt Everestu chcę tym młodym ludziom pokazać, że warto i trzeba stawiać sobie takie cele" - powiedział Waśkiewicz.

Himalaista Krzysztof Wielicki podkreślił, że bardzo podoba mu się ten projekt. "Można było znaleźć sponsorów i wysłać grupę dzieci na plażę w Egipcie. Zobaczenie, jak wygląda szkoła i droga do niej u stóp Himalajów, będzie pouczające. Tam dzieci wiedzą dobrze, jaką szansą jest dla nich edukacja. A góry uczą pokory" - podkreślił.

DEON.PL POLECA


Współorganizator projektu, prezes fundacji "Ulica" Adrian Kowalski, który od 18 lat pracuje z tzw. dziećmi ulicy stwierdził, że nigdy nawet mu się nie śniło, aby doprowadzić do takiej akcji.

Studenci towarzyszący dzieciom wystartują w dorocznym biegu maratońskim pod Everestem. "Początek jest na wysokości 5300 m, a meta na 3400 m. Brzmi nieźle, bo pozornie trasa wiedzie z górki. To jednak złudzenie. Ten morderczy dystans najlepsi Szerpowie pokonują w cztery godziny, cały czas biegnąc" - dodał Waśkiewicz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Studenci AWF zabiorą dzieci w Himalaje
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.