Światowi przywódcy złożyli kondolencje z powodu śmierci księcia Filipa

Światowi przywódcy złożyli kondolencje z powodu śmierci księcia Filipa
fot. PAP/EPA/NEIL HALL
3 tygodnie temu
PAP / ml

Przywódcy USA, Francji, Niemiec, Indii i wielu innych krajów wyrazili w piątek żal z powodu śmierci księcia Filipa, męża brytyjskiej królowej Elżbiety II. Przywódcy wspominali jego poświęcenie na rzecz kraju i dobroczynności.

Depeszę kondolencyjną wystosował też m.in. prezydent RP Andrzej Duda.

Jednym z liderów, którzy upamiętnili zmarłego księcia Edynburga, był prezydent USA Joe Biden.

"Od służby podczas II wojny światowej po 73 lata u boku królowej (...) książę Filip z radością poświęcał się na rzecz narodu Zjednoczonego Królestwa, Wspólnoty Narodów i swojej rodziny" - napisano w oświadczeniu Białego Domu. Kondolencje złożyli również byli prezydenci: George W. Bush i Barack Obama.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wyraziła "szczere współczucie" dla królowej Elżbiety i narodu brytyjskiego.

O "wzorowym życiu" księcia, "naznaczonym odwagą, poczuciem obowiązku i zaangażowaniem na rzecz młodzieży i środowiska", napisał prezydent Francji Emmanuel Macron we wpisie zamieszczonym na Twitterze w języku angielskim.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zakomunikowała za pośrednictwem swojego rzecznika na Twitterze, że nie zapomni "przyjaźni dla Niemiec, prostolinijności i poczucia obowiązku" zmarłego, a premier Australii Scott Morrison podkreślił, że zmarły w wieku 99 lat Filip "ucieleśniał pokolenie, którego nigdy więcej nie zobaczymy".

Do kondolencji przyłączyli się również inni szefowie rządów krajów, których głową państwa jest brytyjska królowa, w tym premier Kanady Justin Trudeau i premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern.

Szef indyjskiego rządu Narendra Modi zauważył, że książę Filip, który służył w brytyjskiej marynarce wojennej podczas II wojny światowej, "miał niezwykłą karierę w armii i przewodził wielu społecznym inicjatywom".

Swoje kondolencje złożyli również król Hiszpanii Filip VI i jego małżonka królowa Letycja. "Nigdy nie zapomnimy chwil spędzonych z nim ani jego poczucia służby i poświęcenia dla Korony i Zjednoczonego Królestwa" - podkreślili. Kondolencje złożyli również przywódcy innych monarchii, m.in. Belgii, Holandii, Szwecji, Norwegii, Omanu i Bahrajnu.

Żal z powodu śmierci księcia Filipa wyrazili też m.in. premier Izraela Benjamin Netanjahu oraz szef MSZ Kuby Bruno Rodriguez.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Światowi przywódcy złożyli kondolencje z powodu śmierci księcia Filipa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.