Synoptyk IMGW: w nocy opady deszczu mogą lokalnie przekroczyć 70 mm

Synoptyk IMGW: w nocy opady deszczu mogą lokalnie przekroczyć 70 mm
fot. depositphotos.com
PAP / ml

W rejonach takich jak Dolny Śląsk i Lubelszczyzna suma opadów może lokalnie przekroczyć nawet 70 mm - powiedział PAP synoptyk IMGW Michał Ogrodnik. W większości kraju nie powinno spaść jednak więcej niż 20 mm deszczu. Temperatura minimalna w nocy nie przekroczy 14 stopni Celsjusza.

Synoptyk powiedział PAP, że w nocy z poniedziałku na wtorek strefa opadów zacznie przesuwać się bardziej na wschód. Jak wskazał, obejmie ona m.in. Podkarpacie i Lubelszczyznę. Wciąż intensywnie padać będzie na Dolnym Śląsku.

W miejscach, gdzie spodziewane są najobfitsze opady deszczu, ich suma przekroczyć nawet 70 mm, czyli 70 litrów na metr kwadratowy. Na pozostałym obszarze kraju spaść może do 15-20 mm deszczu.

Podobnie jak w dzień, najpogodniej będzie na północy kraju. "Im dalej na północ, tym pogoda będzie lepsza. Jednakże w związku z tym, że będą występowały rozpogodzenia, na Suwalszczyźnie temperatura minimalna podczas dzisiejszej nocy wyniesie jedynie 7 stopni, a na Kaszubach - 11 stopni" - poinformował Ogrodnik. Nad samym brzegiem Morza Bałtyckiego temperatura wyniesie ok. 15 stopni. Wiać będzie tam jednocześnie dość silny i porywisty wiatr, którego prędkość wyniesie do 60 km/h. Temperatura minimalna w strefach opadów wyniesie od 12 do 14 stopni.

We wtorek największe opady i najsilniejsze burze spodziewane są w południowo-wschodniej części kraju. Najbardziej deszczowo będzie na Lubelszczyźnie, gdzie może spaść do 30 mm deszczu, oraz na Podkarpaciu, gdzie suma opadów może wynieść 25 mm. Na pozostałym obszarze kraju opady będą słabsze niż w poniedziałek i wyniosą od 10 do 15 mm.

"Im dalej na południowy wschód, tym te opady będą wyższe, z kolei im dalej będziemy szli na północ, tym ta pogoda będzie lepsza" - wskazywał synoptyk. Na północy przelotny deszcz możliwy będzie jedynie w rejonie Zatoki Gdańskiej.

"Temperatury niestety będą odbiegały daleko od tego, co myślimy o sierpniowej pogodzie. Pamiętajmy, że jest już bliżej jesieni, niż lata" - powiedział Ogrodnik. W najcieplejszym momencie dnia w strefach opadów, czyli na południu Polski, temperatura wyniesie od 16 do 19 stopni Celsjusza. Nieco cieplej, od 17 do 21 stopni, będzie na północy i w centrum. Wiatr będzie umiarkowany, okresami porywisty. Jego najsilniejsze porywy spodziewane są nad morzem; wyniosą do 60 km/h.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Michał Heller, Giulio Brotti

W jakiego Boga wierzą naukowcy? Co wspólnego z modlitwą ma rozwiązywanie równań? Dlaczego nie należy zapychać Bogiem dziur w nauce? Co nauka może dać teologii? Czemu teoria ewolucji jest aż teorią, a koncepcja Inteligentnego Projektu...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Synoptyk IMGW: w nocy opady deszczu mogą lokalnie przekroczyć 70 mm
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.