Szef NATO: Akcesja Finlandii umocni Sojusz, to historyczna chwila

Szef NATO: Akcesja Finlandii umocni Sojusz, to historyczna chwila
fot. Gints Ivuskans / Depositphotos
PAP / pk

Z zadowoleniem przyjmuję ratyfikowanie przez turecki parlament wniosku Finlandii o przystąpienie do NATO, gratuluję tego historycznego momentu, akcesja Finlandii uczyni Sojusz silniejszym i bezpieczniejszym - przekazał w piątek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

"Pogratulowałem prezydentowi Finlandii Sauliemu Niinisto ratyfikowania tej historycznej akcesji. Z niecierpliwością czekam aż flaga Finlandii w najbliższych dniach zawiśnie przed kwaterą główną NATO. Wspólnie jesteśmy silniejsi i bezpieczniejsi" - napisał Stoltenberg na Twitterze.

W czwartek parlament Turcji ratyfikował wniosek Finlandii o przystąpienie do NATO. Był to ostatni kraj Sojuszu, który zgodził się na przyjęcie Finlandii do Sojuszu. Turcja, podobnie jak Węgry, wciąż jednak nie ratyfikowała wniosku Szwecji.

Droga Szwecji i Finlandii do NATO

Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o przystąpienie do NATO w maju ub. roku w odpowiedzi na atak Rosji na Ukrainę. Na wstąpienie nowych państw do NATO potrzebna jest zgoda wszystkich 30 sojuszników. Władze Turcji deklarowały, że akcesja obu krajów będzie możliwa po spełnieniu szeregu warunków, dotyczących głównie polityki Sztokholmu i Helsinek wobec organizacji kurdyjskich, uznawanych przez Ankarę za terrorystyczne.

DEON.PL POLECA

W marcu prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił swoją zgodę na wejście do NATO samej Finlandii, bez Szwecji, która - według niego - nie wypełniła swoich zobowiązań wynikających z trójstronnej deklaracji ze szczytu NATO w Madrycie w połowie 2022 r. o przeciwdziałaniu terroryzmowi i nie przekazała Turcji członków organizacji kurdyjskich uznawanych za terrorystów.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Szef NATO: Akcesja Finlandii umocni Sojusz, to historyczna chwila
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.