Sześć polskich uczelni w rankingu najlepszych na świecie. Kto jest w czołówce?
Polskie uczelnie znów na światowej mapie prestiżu akademickiego. W tegorocznym Shanghai Ranking's Global Ranking of Academic Subjects sześć polskich szkół wyższych zajęło miejsca w zestawieniu inżynierii mechanicznej i nauki o pomiarach. Najwyżej uplasowały się Politechnika Wrocławska i Akademia Górniczo-Hutnicza.
Polska reprezentacja wśród najlepszych
Shanghai Ranking's Global Ranking of Academic Subjects to jedno z najbardziej prestiżowych zestawień akademickich na świecie. W tegorocznej edycji, obejmującej ponad 1900 uczelni z 96 krajów, wyróżniono sześć polskich szkół wyższych w kategoriach związanych z inżynierią mechaniczną i nauką o pomiarach.
Najwyżej ocenioną polską uczelnią w dziedzinie inżynierii mechanicznej była Politechnika Wrocławska, która znalazła się w pierwszej 150-tce światowego zestawienia. W drugiej setce uplasowała się Politechnika Opolska, a w kolejnych setkach: Politechnika Gdańska, Politechnika Poznańska i Politechnika Warszawska.
W kategorii nauki o pomiarach dominowały Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Politechnika Gdańska, które zajęły miejsca w drugiej setce. Politechnika Opolska i Politechnika Warszawska znalazły się odpowiednio w trzeciej setce.
Sukces niewielkiej uczelni
Dla Politechniki Opolskiej, stosunkowo małej uczelni w porównaniu z innymi w zestawieniu, wysokie miejsce w rankingu to szczególne wyróżnienie. Prof. Grzegorz Królczyk, prorektor uczelni, podkreślił znaczenie tego osiągnięcia:
- Dla nas to przede wszystkim potwierdzenie, że przyjęty kierunek rozwoju naukowego jest realizowany i to skutecznie. To także efekt zaangażowania pracowników. Jest to dla nas sukces tym bardziej znaczący, że w tym roku zmieniły się kryteria ocen, które są bardziej korzystne dla dużych uczelni.
Czym jest Lista Szanghajska?
Lista Szanghajska, tworzona od 2003 roku, to jedno z najważniejszych zestawień akademickich na świecie. Przygotowywane przez ShanghaiRanking Consultancy, co roku ocenia ponad 2500 uniwersytetów, z czego tysiąc najlepszych trafia na listę główną.
Ranking opiera się na sześciu wskaźnikach, w tym liczbie laureatów Nagrody Nobla i Medalu Fieldsa wśród absolwentów i pracowników, liczbie cytowanych badaczy oraz liczbie publikacji w prestiżowych czasopismach naukowych, takich jak Nature i Science.
Polskie uczelnie na światowej scenie
Zajęcie tak wysokich miejsc przez polskie uczelnie w rankingu, który od lat zdominowany jest przez szkoły wyższe z USA i Chin, potwierdza, że polska nauka jest w stanie konkurować na arenie międzynarodowej. Dla studentów i pracowników akademickich jest to dowód na to, że ich wysiłki i zaangażowanie przynoszą wymierne rezultaty.
Źródło: Rzeczpospolita.pl / jh
Skomentuj artykuł